01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové zákony - jiné postupy

Inspekce životního prostředí Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) je odborným a dozorovým orgánem státní správy v oblasti životního prostředí. Jeho nástrojem je prosazování práva, těžiště práce spočívá v kontrolní činnosti v terénu, na niž navazují správní akty směřující k odstranění...

Inspekce životního prostředí

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) je odborným a dozorovým orgánem státní správy v oblasti životního prostředí. Jeho nástrojem je prosazování práva, těžiště práce spočívá v kontrolní činnosti v terénu, na niž navazují správní akty směřující k odstranění zjištěných nedostatků.

V loňském roce přibyli inspekci noví pracovníci. Z původních 420 se jejich počet rozrostl na téměř 600. Důvodem je významné rozšíření kompetencí, díky kterému musejí inspektoři fungovat v několika nových oblastech:

[*] ochrana ozónové vrstvy Země,

[*] poplatky za vypouštění odpadních vod,

[*] úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES),

[*] zákon o chemických látkách,

[*] prevence průmyslových havárií,

[*] geneticky manipulované organismy.

Na rozdíl od podobných zahraničních orgánů si ČIŽP zachovává příznivý poměr počtu výkonného a obslužného personálu. Inspektoři tvoří téměř dvě třetiny zaměstnanců, zatímco v zahraničních organizacích tohoto typu je poměr obvykle 1:1.

V republice existuje na 500 subjektů, které by měly spadat pod kontrolu ČIŽP. Z toho plyne, že při reálné frekvenci 50 kontrol ročně by se měl inspektor dostat ke každému subjektu maximálně jednou za deset let. Proto jsou kontroly plánovány tak, aby inspektoři věnovali více pozornosti problémovým subjektům. Kontroly na místě přitom zabírají polovinu činnosti inspekce.

POKUTY

V roce 1999 vydala inspekce na 8000 rozhodnutí, z toho bylo kolem 2000 pokut. Celkem bylo provedeno na 600 inspekcí.

Nejvyšší pokuta, která byla loni udělena, dosáhla výšky 2 mil. korun. Zaplatila ji firma Glanzstoff-Bohemia Lovosice za nedodržování technických podmínek provozu, zejména za překročení emisního limitu sulfanu pro výrobě vlákna. Průměrná výše pokuty byla 30 000 korun.

V oblasti odpadového hospodářství dosáhla nejvyšší pokuta výšky 630 tisíc korun. Většina velkých pokut v této oblasti byla udělena za nakládání s odpady bez odpovídající autorizace nebo souhlasu k nakládání, provozování zařízení ke zneškodnění odpadů v rozporu s provozním řádem, nevedení řádné evidence odpadů či za zbavení se odpadu způsobem, který není v souladu se zákonem č. 125/1997 Sb., o odpadech.

MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE

Inspekce je účastníkem projektu PHARE-Twining, v jehož rámci probíhá příprava celého úřadu na nové povinnosti, které vyplynou z připojení k Evropské unii. Tato příprava probíhá za asistence expertů z partnerských zemí (SRN, Velká Británie, Švédsko a Dánsko) a za koordinace "předvstupního" poradce z bavorského ministerstva regionálního rozvoje, který pracuje po dobu projektu přímo na ČIŽP.

Zahraniční partneři pomáhají slaďovat postupy práce i administrativu s evropskou praxí. Chystají se rovněž dohody s odpovídajícími orgány ze sousedních zemí, jak postupovat například v případě přeshraničního pohybu odpadů (resp. druhotných surovin).

KLADY A ZÁPORY

Za největší úspěch označil ředitel ČIŽP Ing. Petr Soukup to, že v roce 1999 nebyla vyhlášena ani jedna smogová situace a výrazně se snížily emise znečišťujících látek do ovzduší i vod. Rovněž se zlepšila ochrana ohrožených druhů organismů díky CITES i boj s kůrovcovou kalamitou.

Za negativa považuje Ing. Soukup rostoucí počet osob (firem), dovážejících k nám výrobky s látkami ohrožujícími ozónovou vrstvu Země. Dosud však nebyla překročena kvóta, přidělená České republice pro tyto látky Montrealským protokolem.

Negativně je také vnímáno prodlužování termínů sanací starých zátěží i oddalování řešení u některých problematických skládek.

ZMĚNA PŘÍSTUPU

Česká inspekce životního prostředí je orgánem státní správy, který má ze zákona působit až ex post, tedy kontrolovat konečný stav a nepředcházet mu. Její působení se však začíná měnit zejména vlivem zmiňovaných zákonů (ochrana před průmyslovými haváriemi či zákon o chemických látkách), i díky připravované směrnici IPPC (integrovaná prevence znečištění).

V jejich rámci by měla inspekce fungovat nejen jako kontrolor, ale zajišťovat i zpětnou vazbu a koordinaci jednotlivých činností. Snaží se i ovlivňovat legislativu tak, aby umožňovala efektivní činnost.

Někdy nemohou inspektoři zasáhnout tak, jak by to vyžadovala situace, protože nejsou dostatečně vyjasněny kompetence: "Nemůžeme například zasáhnout proti černé stavbě, která znečišťuje své okolí (třeba úniky do ovzduší), neboť nám to neumožňuje zákon," říká Ing. Soukup. "Černá stavba pro nás de iure neexistuje a proto ji nemůžeme kontrolovat. Zákonodárci totiž nepředpokládali, že by někdo nehodlal dodržovat zákon."

- dk -

Kompetence ČIŽP v jednotlivých složkách životního prostředí

Kompetence (x) Složka životního prostředí

ovzduší voda odpady příroda les

Dozor kontroly, revize, prověrky, šetření apod. x x x x x

Sankce pokuty právnickým osobám x x x x x

pokuty fyzickým osobám (přestupky) x x

odebírání autorizace k nakládání s vybranými x

druhy odpadů

omezení nebo zastavení činnosti, provozu x x x x

odebrání nedovoleně držených jedinců x

odebírání autorizace k nakládání s vybranými x

druhy odpadů

Opatření opatření k nápravě zjištěných nedostatků x x x x

řešení starých ekologických zátěží x

řešení havárií x x

Vyměření poplatky (znečišťování ovzduší, vypouštění x x

úplat odpadních vod)

Povolování stanovení emisních limitů (velké a střední x

a schválení zdroje znečišťování)

souhlasy (umísťování a povolování staveb x

zdrojů, paliva a suroviny, technologie atd.)

oprávnění k autorizovanému měření emisí a x

imisí

havarijní plány x x

Stanoviska stanoviska a vyjádření pro jiné orgány x x x x x

Stížnosti řešení stížností, oznámení, podnětů x x x x x

(Stav v září 2000)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down