Persistentní organické látky jsou halogenovanými chemickými látkami, které byly cíleně vyráběné v průmyslu, nebo vznikaly jako vedlejší produkty průmyslových procesů. Nová česká technologie nabízí řešení pro jejich likvidaci v pevných materiálech.
Mezi chlorované persistentní organické látky (POP) patří zejména chlorované pesticidy (OCP), dříve používané zejména pro ochranu půdy a lesa, polychlorované bifenyly (PCB), využívané jako dielektrika v transformátorech nebo jako aditivum do barev. Obě tyto skupiny se dříve průmyslově vyráběly. Další skupinu tvoří látky, které výhradně vznikají jako vedlejší produkty průmyslových procesů nebo spalování. Týká se to především polychlorovaných dibenzo-p-dioxinů a dibenzofuranů (PCDD/F). Všechny uvedené látky mají prokazatelně škodlivé účinky jak na volně žijící organismy, tak i na lidský organismus. Z tohoto důvodu jsou nyní předmětem různých domácích i mezinárodních aktivit s cílem jejich trvalého monitoringu a likvidace. Tyto látky jsou vysoce persistentní a toxické i při velmi nízkých koncentracích. Proto je nutno zabránit, aby nebyly takzvaně likvidovány prostým zřeďováním.
Díky různým ochranným opatřením byla v roce 2001 sjednána úmluva pro trvalé monitorování persistentních organických látek (POP) ve všech složkách životního prostředí, omezování jejich vzniku a jejich likvidaci ze všech zdrojů (Stockholmská konvence). Tato úmluva vstoupila v platnost v roce 2004 a zahrnuje právě tyto látky (www.pops.int, článek 5, příloha C SC 2001). V rámci této úmluvy bylo nutno shromáždit všechny informace o POPs, např. ve volném ovzduší, v pedosféře, hydrosféře, potravinách, atd. Úvodní národní inventura POPs v České republice byla provedena v roce 2003, aktualizována byla v roce 2005-2007.
OD MĚŘENÍ K TECHNOLOGIÍM
Jedna oblast problému se dotýká monitorování těchto látek. To je nyní (přes určité problémy s trvalým financováním některých monitorovacích programů) v ČR velmi dobře zvládnuto. Dá se říci, že jsme v této oblasti na vynikající úrovni, i když nutno upozornit na určité nedostatky ve schopnosti tato data správně interpretovat a využívat ke konkrétním opatřením.
Druhá oblast se dotýká nalezení cest, jak snižovat obsah těchto látek ve všech složkách životního prostředí. Tady již mnoho dlužíme. Z daných dat by měla být vyvozována opatření, včetně finančního zabezpečení k jejich řešení.
Například pozdní přijetí limitu na PCDD/F v emisích se na koncepčních řešeních podepsalo negativně. Z tohoto důvodu chyběly argumenty pro případné modernizace provozovaných technologií, aby vyhověly evropským požadavkům. Pochopení principů, na kterých jsou založeny BAT technologie, je cestou ke zvážení skutečnosti, zda-li je modernizace zastaralého zařízení ekonomicky schůdná. V žádném případě není, podle našeho názoru, řešením nevyhovující technologie hromadně zavírat či omezovat.
Za správnou cestu považujeme pomoci tam, kde je to technicky a finančně únosné. Jde o investiční politiku na úpravu starých technologií, ale také o politiku preference v současnosti nejlepších nových technologií.
Bohužel většina technologií je nakupována ze zahraničí za velmi náročných finančních podmínek. Podle našeho názoru chybí dostatečná podpora kvalitních českých technologií a organizací, které se těmito otázkami zaobírají.
PATENTOVANÁ TECHNOLOGIE
V českých podmínkách byla vyvinuta nová technologie určená pro katalytickou likvidaci POP s názvem Copper Mediated Destruction (CMD). Tato technologie prošla základním vývojem a je už patentovaná. Počátek vzniku technologie spadá do roku 1995.
Od prvních výsledků z různých verzí laboratorních uspořádání, přes poloprovozní zařízení vsádkového reaktoru, byla do současnosti navržena optimální varianta průmyslového vzoru. Odborná skupina Národní referenční laboratoře pro analýzu POP při ZÚ se sídlem v Ostravě, ve spolupráci se společností DAPOL, s. r. o., jsou od roku 2008 zapojeny do vývoje a konstrukce provozních jednotek technologie CMD v rámci projektů MPO a INTEREG. Velké úsilí, které bylo po řadu let několikrát znehodnoceno odmítavými postoji k několikerým podáním grantových záměrů, se po značném zpoždění konečně realizuje.
Cílem projektů je výstavba technologické jednotky pro likvidaci zdrojů POP na území České republiky i zahraničí a prověření její funkčnosti. Projekt řeší návrh, konstrukci, výrobu a optimalizaci plně provozního zařízení, v mobilním uspořádání, které bude technologicky funkční, např. jako součást technologického zařízení (např. pro detoxifikaci/ recyklaci popílků), jako jednotka řešící detoxifikaci pevných materiálů nebo náplní filtrů, případně ve spojení s technologickým systémem termické desorpce (TDU).
Dosavadní výsledky ukazují na relativně širokou škálu použití metodiky CMD. Tabulka udává souhrn výsledků některých experimentů. Účinnost technologie je posuzována z hlediska míry dehalogenace a detoxifikace. Praktické zkušenosti technického charakteru jsou předmětem různých publikací a prezentací na různých odborných konferencích.
Ing. Tomáš Ocelka
Národní referenční laboratoř pro POP, Ostrava
Ing. Vladimír Pekárek, CSc.
DAPOL, s.r.o.