Evropská komise navrhla novou strategii pro předcházení vzniku odpadů a jejich recyklaci. Tato dlouhodobá strategie má přispět k tomu, aby se Evropa stala recyklační společností, která se snaží předcházet vzniku odpadů a využívá odpady jako zdroj. Bude vycházet z poznatků, které přinese tematická...
Evropská komise navrhla novou strategii pro předcházení vzniku odpadů a jejich recyklaci. Tato dlouhodobá strategie má přispět k tomu, aby se Evropa stala recyklační společností, která se snaží předcházet vzniku odpadů a využívá odpady jako zdroj. Bude vycházet z poznatků, které přinese tematická strategie o zdrojích, která byla rovněž přijata.
V první fázi navrhuje Komise přepracování rámcové směrnice o odpadech z roku 1975 s cílem stanovit standardy pro recyklaci a začlenit do směrnice povinnost členských států vypracovávat národní programy předcházení vzniku odpadů. V rámci tohoto přepracování dojde rovněž ke sloučení, zjednodušení a projasnění právních předpisů, což přispěje ke zlepšování kvality právních předpisů.
Právní předpisy EU v oblasti životního prostředí napomohly ke zlepšení způsobu, jakým jsou odstraňovány odpady a recyklovány určité toky odpadů, jako například komunální odpad, obaly, automobily či elektrická a elektronická zařízení. Nakládání s odpady již dávno není činností, která znečišťuje životní prostředí. Pro skládky a spalovny odpadů platí vysoké standardy. Průmysl se nyní snaží nevyvážet odpady na skládku, ale raději z nich vytěžit zisk.
Odhaduje se však, že EU vytváří ročně přes 1,3 miliardy tun odpadů, a tento objem narůstá tempem, které je srovnatelné s hospodářským růstem. Mezi lety 1995 a 2003 například HDP i množství komunálních odpadů vzrostlo o 19 %. Jedním z důsledků tohoto růstu je skutečnost, že přes značné zvýšení recyklace se ukládání odpadů na skládky, což je z hlediska životního prostředí nejproblematičtější způsob zbavování se odpadů, snižuje pouze pomalu.
Společnosti a veřejné orgány musejí zaujmout takový přístup k životnímu cyklu produktů, který nezohledňuje pouze znečištění způsobené odpady. Musí vzít rovněž v potaz způsob, jak co nejúčinněji snížit negativní vlivy související s využíváním zdrojů na životní prostředí, a to prostřednictvím předcházení vzniku odpadů, jejich recyklací a využitím.
Zdroj: EU