Recyklace elektronického a elektrického odpadu je v poslední době hitem. Po linkách na Moravě (Uherské Hradiště a Karviná) a Praze (Pražské služby) se v červnu rozběhla naplno také linka v Mníšku pod Brdy. Sdružení ZP-Eko ji vybudovalo v areálu bývalého UVR na základě spolupráce a s využitím...
Recyklace elektronického a elektrického odpadu je v poslední době hitem. Po linkách na Moravě (Uherské Hradiště a Karviná) a Praze (Pražské služby) se v červnu rozběhla naplno také linka v Mníšku pod Brdy. Sdružení ZP-Eko ji vybudovalo v areálu bývalého UVR na základě spolupráce a s využitím zkušeností společnosti DAKOL Karviná.
Princip linky je proto podobný - zaměstnává pracovníky vesměs se změněnou pracovní schopností, kteří ručně demontují odpadní elektrická zařízení, v současnosti zejména staré televize a domácí spotřebiče.
Produktem linky jsou vytříděné materiály, jejichž složení závisí na objednávce odběratele. Ing. Kovařík z firmy Dakol, který spolupracoval na výstavbě linky, říká: "Někdy chce zákazník celé desky spojů, někdy to pro klienta třídíme až do drátků."
Sklo z televizních obrazovek, z nichž se odsává luminofor k dalšímu zpracování, se dále třídí na sklo obrazovkové a konusové a dodává se k dalšímu zpracovávání do sklárny ve Valašském Meziříčí. Provoz dílny je podporován vzhledem k zaměstnávání pracovníků, kteří jinak obtížně hledají práci, dílna má také příjem z prodeje svých produktů. Díky tomu je její ekonomická bilance v podstatě vyrovnaná.
Linka spolupracuje se svozovými firmami, které jí dodávají OEEZ ze sběrných dvorů v městech a obcích, z velkoobjemového odpadu a spolupracuje také s výrobci a dovozci zařízení, takže její kapacita je naplněna.