01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová česká technologie pro staré zátěže

Novou patentovanou technologii pro odstraňování odpadů s obsahem DDT, polychlorovaných bifenylů (PCB), lindanu, dioxinů a dalších perzistentních organických látek (POPs) představili její autoři, Ing. Vladimír Pekárek, CSc., (Dapol, s. r. o.) a Ing. Tomáš Ocelka (Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě...

Novou patentovanou technologii pro odstraňování odpadů s obsahem DDT, polychlorovaných bifenylů (PCB), lindanu, dioxinů a dalších perzistentních organických látek (POPs) představili její autoři, Ing. Vladimír Pekárek, CSc., (Dapol, s. r. o.) a Ing. Tomáš Ocelka (Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě - Národní referenční laboratoř pro analýzu POPs).

Tato technologie v kombinaci s termickou desorpcí je vhodná i pro dekontaminaci starých skladů pesticidů a zeminy v jejich okolí od POPs. Během pilotních testů byla ověřována pro dekontaminaci smetků ze zátěže ve Spolaně Neratovice, omítek z bývalého skladu pesticidů, popílku ze spaloven s vysokým obsahem dioxinů anebo olejů s polychlorovanými bifenyly. Podle autorů o technologii projevili zájem Japonci, kteří mají daleko přísnější normy na přítomnost dioxinů v popílcích ze spaloven. V současnosti se připravuje vybudování provozní jednotky k likvidaci starých ekologických zátěží s pomocí grantu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down