01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

NIMBY-efekt v Rybitví

Bitva o spalovnu v Pardubicích-Rybitví nabírá na síle. Projekt na modernizaci spalovny pro odstranění nebezpečného odpadu vnímají lidé z okolí jako ohrožení, ačkoliv fakta hovoří o opaku.

Veřejné projednávání záměru modernizace spalovny se změnilo v demonstraci místních obyvatel zpracovaných mediální masáží. V podstatě šlo o krystalickou ukázku působení NIMBY efektu (Not In My Backyard). Lidí přišlo tolik, že se nevešli do sálu, což je ještě více rozzuřilo.

EMOCE V SÁLE

Ministerstvo životního prostředí, které veřejné slyšení pořádalo, se ohradilo proti kritice za špatnou organizaci. K projednávanému materiálu dostali pouze několik připomínek, takže nepředpokládali takový zájem veřejnosti. "Bohužel ministerstvo neobdrželo petici s podpisy 47 tisíc občanů, kterou kdyby mělo k dispozici v době řádné přípravy na veřejné projednávání záměru, mohlo využít jako podklad pro výběr sálu odpovídajícímu mimořádnému zájmu veřejnosti," vysvětluje ředitelka odboru EIA MŽP Jaroslava Honová a dodala: "Každá spalovna nebezpečných odpadů určitě budí obavy. Já to však vnímám jako politickou kampaň".

K petici v den projednání přibyly další podpisy. Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý ji předal předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi.

Přitom tisku emotivně řekl: "Pardubice se nesmí stát a nestanou spalovnou Evropy. Je v našich silách tomu společně zabránit. Spalovny nebezpečného odpadu jsou v zahraničí, to ano, ale třeba 50 kilometrů od města, ale tady se má stavět těsně u obytné zástavby."

ZDROJE ODPADŮ V OKOLÍ

Spalovna v areálu chemičky v Pardubicích-Rybitví v minulosti likvidovala hlavně kaly vznikající v čistírně odpadních vod. V roce 2004 byl provoz spalovny kvůli překračování emisních limitů zastaven. O dva roky později koupila spalovnu od chemičky rakousko-česká společnost AVE CZ odpadové hospodářství, s. r. o.

Cílem bylo modernizovat technologii, aby splňovala přísnější normy a pak ve spalovně odstraňovat odpady ze starých ekologických zátěží, které vznikly za několik desetiletí v chemičce Synthesia. Podle společnost AVE CZ dokládají analýzy, že Pardubický region produkuje přibližně 60 tisíc tun nebezpečných odpadů ročně a z toho je více než 35 tisíc tun jednoznačně spalitelných.

Navíc je Pardubický region velmi silně zatížen starými ekologickými zátěžemi. Jejich odhad se pohybuje v rozmezí 60-80 000 tun nebezpečných odpadů, které nelze odstranit jiným než termickým způsobem zpracování, tj. spalováním. Region by tedy byl více než dostatečným zdrojem odpadů pro spalovnu, u níž se počítá s kapacitou 20 000 tun ročně. S dovozy ze zahraničí AVE CZ nikdy nepočítala, neboť je zakazuje česká legislativa.

RIZIKA PRO REGION

Odpůrci spalovny tvrdí, že se do spalovny bude vozit toxický odpad ze zahraničí a v regionu se zhorší ovzduší, zvýší doprava, klesnou ceny nemovitostí a obyvatelům hrozí riziko vážných chorob kvůli únikům toxických látek, zejména dioxinů.

Investor však tyto informace odmítá jako zkreslené. Zástupce investora Roman Mužík po nezdařeném projednávání řekl České televizi: "Chceme přesvědčit občany, že to bude nejmodernější dostupná technologie, že nedojde k žádnému ohrožení zdraví."

BUDE VLIV POZITIVNÍ?

Současné moderní spalovny patří podle Romana Mužíka mezi špičková a neustále kontrolovaná zařízení, jejichž vliv na životní prostředí je vzhledem k výkonu minimální. Spalovna v Rybitví bude vybavena nejmodernějšími a nejbezpečnějšími technologiemi a technikami BAT (BAT = Best Available Technique), které zajistí, že provoz tohoto zařízení na likvidaci širokého spektra odpadu nebude mít negativní vliv na kvalitu života ani zdraví obyvatel v jeho okolí. Podobné spalovny již existují řadu let a v České republice jich je provozu několik - na rozdíl od tvrzení náměstka Tichého i ve městech a poblíž zástavby.

"Vliv spalovny bude spíše pozitivní," píše ve svém tiskovém prohlášení AVE CZ. "Pokud se totiž nezlikviduje vysoká roční produkce nebezpečných odpadů a stávající staré ekologické zátěže na Pardubicku, například z chemických továren, které skutečně znečišťují životní prostředí, představuje to pro občany Pardubického kraje mnohem větší rizika."

EIA NA POTŘETÍ

Projekt modernizace spalovny průmyslových odpadů získal v říjnu kladný posudek ke studii EIA. Ministerstvo životního prostředí předtím dvakrát vrátilo dokumentaci vlivů záměru na životní prostředí. Třetí dopracovaná verze dokumentace už byla uznána za dostatečnou. V oponentním posudku pak bylo ministerstvu navrženo souhlasné stanovisko k posouzení vlivů provedení záměru na životní prostředí.

Zneklidněná veřejnost to pochopila jako povolení záměru. "Rozhodně tedy nejde o souhlasné stanovisko ministerstva, jak je opakovaně mylně uváděno, ale o názor a návrh zpracovatele posudku, který ministerstvo respektuje, ale není pro jeho závěrečné stanovisko nikterak zavazující," vysvětluje ředitelka Honová. "Svědčí to bohužel o velmi malé míře pochopení smyslu a principů procesu vyhodnocování vlivu na životní prostředí (EIA), jehož cílem je právě hodnocení vlivů na životní prostředí, a to ve spolupráci s předními odborníky v ČR," řekla po projednávání. Ministerstvo pté vydalo tiskovou zprávu. kde podrobně vysvětluje mechanismus fungování EIA.

Závěrečné stanovisko vydá ministerstvo až na základě všech podkladů (tj. dokumentace, posudku, veřejného projednání a vyjádření veřejnosti a všech dotčených subjektů), a toto stanovisko bude podkladem pro místní stavební úřad povolující samotnou realizaci záměru.

- jhm -

Současná podoba spalovny v Rybitví

 

Vizualizace spalovny po dokončení (vpravo)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down