Neziskové organizace mohou získat 20 milionů korun na projekty, které do ochrany přírody zapojují veřejnost. Peníze z výzev podpoří například enviromentální vzdělávání, snížení produkce odpadů či ochranu biodiverzity. Dotace jsou určeny na neinvestiční projekty, které mají příjemci uskutečnit v příštím roce.
"MŽP dává zelenou projektům zapojujícím širokou veřejnost do přímé péče o přírodu, jako například o zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů, o botanicky a zoologicky cenné lokality s využitím práce dobrovolníků, managementová opatření v krajině a související komunikaci s veřejností," uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Cílem je podpořit i počiny zaměřené na boj se suchem, výrazné snížení produkce odpadů a předcházejí jejich vzniku či přípravu ekologických výchovných programů, které umožňují kontakt dětí s přírodou a větší zapojení mladých lidí do tvorby veřejných politik.
Na podporu projektů ochrany přírody, biodiverzity a ekologické výchovy cílí výzva v podprogramu A . Podprogram C má v tomto roce podpořit zavedení metodiky spolupráce neziskových společností v poradních a pracovních orgánech a při přípravě dokumentů státní správy.
O dotaci mohou požádat pouze nestátní neziskové organizace zaměřené na životní prostředí a udržitelný rozvoj. "Podmínkou u obou výzev je spolufinancování příjemcem dotace minimálně 30 procent rozpočtu projektu," uvedla za resort Dominika Pospíšilová. Příjem žádostí začal 30. srpna a skončí 30. září letošního roku.
"Vloni jsme díky Programu podpořili na 63 projektů. Nestátní neziskové organizace tak mohly obnovovat luční biotopy, chránily hnízda dravců a sov v zemědělské krajině, učit veřejnost i profesní skupiny, jak neplýtvat energiemi a potravinami, nebo vzdělávat pedagogické pracovníky ve způsobech efektivní výuky venku," dodal náměstek ministryně Jan Kříž.
-čtk-