V čele řídicího týmu při zpracování návrhu středočeské krajské koncepce hospodaření s odpady stál přímo hejtman kraje Ing. Petr Bendl. Samotný návrh připravily společnosti Středočeské komunální služby, s. r. o., a ISES, s. r. o., pod garancí Regionální rozvojové agentury Střední Čechy. Analytická i návrhová část koncepce byly podrobeny odbornému oponentnímu posouzení. Předkladatelem návrhu koncepce je zástupce hejtmana František Vácha, s nímž naše redakce hovořila.
Jak srpnové povodně ovlivnily přípravu koncepce?
Spíš jen zvýraznily nutnost koncepčního hospodaření s odpady. Uvedu jeden příklad za všechny: Po povodních se pro postižené obce se stalo obrovským problémem nebývalé množství stavebních a demoličních odpadů. Zpravidla se odvážely přímo na skládky a ne všude byla možnost umístit jej na mezideponie pro recyklaci. Povodně tedy nedostatek takových deponií v kraji plně obnažily. My nyní v kapitole Stavební a demoliční odpady za prioritu považujeme zvýšit míru materiálového využití recyklovatelných stavebních odpadů na 30 procent do roku 2006 a na 60 procent do roku 2013. Budeme proto podporovat vznik deponií rovnoměrně umístěných v celém kraji - ovšem s plochou nejméně pět i tisíc metrů čtverečních, kde pro ekonomické nasazení mobilní drticí a třidící jednotky bude nashromážděno alespoň tři tisíce tun odpadů.
Do Středočeského kraje proudí velké množství odpadů z Prahy. Jak to chcete řešit?
Disproporce v toku odpadů mezi naším krajem a Prahou je v porovnání se všemi ostatními kraji nejvyšší v celé republice. Zásadní rozpory s hlavním městem v otázce hospodaření s odpady nemáme. Očekávám, že při přípravě národního Plánu odpadového hospodářství ČR, na němž se budou podílet i kraje, se problém odpadů z Prahy podaří uspokojivě vyřešit.
Proč už v kraji nechcete připustit budování dalších skládek, i když bývají pro obce zajímavým zdrojem příjmů?
Kraj skutečně potvrdil, že nebude povolovat žádné nové skládky s kapacitou do 20 tisíc tun odpadu ročně. Už teď je v kraji 14 takových skládek. U nízkokapacitních, často obecních skládek se obtížněji zajišťuje provozní a technologická kázeň, nebývá tam dostatečná kontrola zákazu skládkování odpadů uvedených v příloze č. 8 vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, prakticky tam ani neexistují systémy na jímání bioplynu a jeho využívání apod.
Ivan Ryšavý
|