Neoddělitelná víčka na lahvích. Účinný nástroj pro prevenci plastů nebo nesmysl?

Od letošního července musí být plastové lahve na jedno použití prodávané v EU opatřeny připevněným uzávěrem nebo víčky. Spoustu spotřebitelů to možná dráždí, ale podle Evropské komise by dopad tohoto opatření mohl být obrovský. Plastové uzávěry nebo víčka jsou součástí téměř 26 milionů tun plastového odpadu, který se každoročně v Evropě vyprodukuje a z nichž velká část je vyplavena na pláže po celém světě. Přibližně 80 % odpadků v mořích tvoří plasty.

Právní předpis je součástí širší strategie EU v oblasti plastů, jejímž cílem je chránit životní prostředí a lidské zdraví tím, že se sníží znečištění plasty a odpadky v mořích a urychlí se náš přechod na oběhové hospodářství v oblasti plastů účinně využívající zdroje. Strategie stanoví, jak EU plánuje snížit množství plastového odpadu v celém spektru výroby plastů. Směrnice tak podle komise nechce s plasty bojovat, ale zamezit jejich neudržitelnému používání a znečišťování životního prostředí.

Plasty na jedno použití

Plastové výrobky na jedno použití se používají jednou nebo na krátkou dobu, než se vyhodí. Podle pravidel EU o plastech na jedno použití se EU zabývá 10 plastovými výrobky na jedno použití, které se nejčastěji vyskytují na evropských plážích, a podporuje udržitelné alternativy.

Patří sem:

  • Vatové tyčinky
  • Příbory, talíře, brčka a míchátka
  • Balónky a tyčinky k balónkům
  • Nádoby na potraviny
  • Nápojové kelímky
  • Nádoby na nápoje
  • Nedopalky cigaret
  • Plastové tašky
  • Pakety a wrappery
  • Vlhčené ubrousky a hygienické potřeby

Tam, kde jsou udržitelné alternativy snadno dostupné a cenově dostupné, jsou plastové výrobky na jedno použití na trhu EU zakázány. To platí pro vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, míchátka, tyčinky pro balónky a nádoby na potraviny a nápoje vyrobené z expandovaného polystyrenu, jakož i pro všechny výrobky vyrobené z oxo-rozložitelných plastů. U ostatních plastových výrobků na jedno použití se EU zaměřuje na omezení jejich používání, například zavedením požadavků na design, jako je spojování uzávěrů s lahvemi.

Plastové tašky

Lehké plastové nákupní tašky se často používají pouze jednou, ale v přirozeném prostředí trvá staletí, než se plně rozloží. Patří mezi deset nejčastěji odhozených předmětů v Evropě. Podle směrnice o plastových taškách EU vyžaduje, aby země EU přijaly opatření, která zajistí, že spotřeba lehkých plastových nákupních tašek bude omezena a bude dosaženo cílů roční spotřeby. Stanoví také, že země EU nesmějí povolit, aby byly takové plastové nákupní tašky poskytovány zdarma v místě prodeje zboží nebo výrobků, pokud neexistuje stejně účinná alternativa.

Plastové obaly

Pravidla EU týkající se obalů harmonizují vnitrostátní opatření týkající se designu obalů a nakládání s obalovými odpady a zajišťují vysokou úroveň ochrany životního prostředí. Poslední novela těchto pravidel obsahuje aktualizovaná opatření, která mají předcházet produkci obalových odpadů a podporovat opětovné použití, recyklaci a další formy využití obalových odpadů namísto jejich konečné likvidace. Pravidla stanoví cíl recyklovat 50 % plastových obalů do roku 2025 a 55 % do roku 2030.

Mikroplasty

Mikroplasty jsou malé kousky plastů, obvykle menší než 5 mm. Jsou vytrvalé, velmi pohyblivé a těžko odstranitelné z přírody. Stále větší množství mikroplastů se vyskytuje v životním prostředí, včetně moře a půdy, jakož i v potravinách a v pitné vodě. Odhaduje se, že každý rok se do životního prostředí neúmyslně uvolní 200 až 600 bazénů olympijských rozměrů s mikroplasty.

V roce 2023 přijala Evropská komise omezení nařízení REACH týkající se mikroplastů záměrně přidávaných do výrobků a návrh zákona o prevenci ztrát plastových pelet na životní prostředí. Cílem EU je snížit uvolňování mikroplastů o 30 % do roku 2030.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down