Německý kancléř Scholz by chtěl globální cíle na rozvoj obnovitelné energie

Nadcházející klimatická konference OSN v Dubaji ve Spojených arabských emirátech by mohla stanovit celosvětové cíle na rozvoj obnovitelné energie. Na závěr klimatického dialogu v Berlíně, který slouží jako příprava na zmíněnou konferenci, to navrhl německý kancléř Olaf Scholz. Prohlásil, že závislost na fosilních palivech je nebezpečná, jak ukázala ruská invaze na Ukrajinu, zatímco obnovitelné zdroje energie jsou zárukou jistoty.

"Rád bych navrhnul, na čem bychom se mohli v Dubaji společně dohodnout, a to je jasný cíl na globální rozvoj obnovitelné energie, například na ztrojnásobení výstavby do roku 2030," řekl Scholz. Uvedl, že rozvoj obnovitelných zdrojů znamená vedle ochrany klimatu také posílení energetické bezpečnosti, která je u fosilních paliv nejistá, jak ukázala válka na Ukrajině. "Není jistější a bezpečnější energie, než je ta obnovitelná," zdůraznil.

Scholz rovněž ujistil představitele zhruba čtyř desítek zemí účastnících se klimatického dialogu v Berlíně o tom, že Německo splní závazek stát se do roku 2045 uhlíkově neutrálním státem a získávat do roku 2030 nejméně 80 procent potřebné elektřiny z obnovitelných zdrojů. "To vše je správné a platí to," řekl. V loňském roce Německo podle aktualizovaných údajů spolkového ministerstva hospodářství vyrábělo 46 procent elektřiny pro svou spotřebu z obnovitelných zdrojů. Pro srovnání, v roce 2000 to bylo šest procent.

Ke stanovení globálních cílů pro obnovitelné zdroje energie již v úterý na úvod dvoudenního dialogu vyzvala německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Rychlou výstavbu obnovitelných zdrojů energie podpořil také předseda letošního zasedání klimatické konference OSN Sultán Džábir. "Urychlíme výstavbu v oblastech, jako jsou obnovitelné zdroje. Jejich kapacitu do roku 2030 musíme ztrojnásobit a do roku 2040 opět zdvojnásobit," řekl Džábir.

Na takzvaný petersberský klimatický dialog zve Německo každoročně zástupce několika států, aby pomohli připravit následnou klimatickou konferenci OSN. Dialog nese název podle Petersbergu u Bonnu, jednání se ale mezitím přesunula do Berlína.

Klimatická konference se uskuteční v Dubaji na přelomu listopadu a prosince. Loňská konference v egyptském Šarm aš-Šajchu skončila po přijetí ostře diskutovaného textu o pomoci chudým zemím zasaženým změnami klimatu, ale bez nových závazků zaměřených na snížení emisí skleníkových plynů. Podle odborníků proto planetě dál hrozí potenciálně katastrofické důsledky vyplývající z globálního oteplování.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. It seems that Germany is taking a leading role in promoting renewable energy globally. They are committed to becoming carbon-neutral by 2045 and obtaining 80% of their electricity from renewable sources by 2030. Germany is also urging other countries to establish similar goals and is hosting a dialogue to prepare for the upcoming UN climate conference in Dubai. Renewable energy not only protects the environment but also strengthens energy security.

    Do My Dissertation UK

    1. Zayn Venture Capital (Zayn.VC) is a prominent investment and venture capital investments in pakistan firm that actively supports and funds innovative Pakistani start-ups that are revolutionizing various industries through technology. Our primary focus is on early-stage companies, and while we remain open to opportunities in all sectors, we particularly analyze each company through a FinTech lens.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down