Německo do roku 2032 vyčlení pro výstavbu pevninských větrných elektráren dvě procenta své plochy. Příslušný návrh zákona, o kterém ještě musí rozhodnout parlament, dnes schválila vláda kancléře Olafa Scholze. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck na tiskové konferenci řekl, že díky zákonu očekává rychlý rozvoj výstavby obnovitelných zdrojů energie, zároveň ale počítá s odporem některých regionů.
"Budování obnovitelných zdrojů energie znamená posilování energetické bezpečnosti Německa," řekl Habeck s odkazem na současnou závislost země na fosilních palivech z Ruska. Nový zákon o výstavbě pevninských větrných elektráren podle něj takovou výstavbu umožní ve velkém.
"Vím, že pro některé regiony může takový požadavek znít troufale," řekl Habeck o dvouprocentní kvótě. "Vím, že to může vyvolat odpor. Chci ujistit, že tyto starosti bereme vážně," řekl.
Dosavadní tempo výstavby větrných elektráren v Německu je podle kritiků i podle Habecka příliš pomalé. Budování brzdily ekologické spory a také odpor regionů. Návrh zákona předpokládá, že do roku 2026 bude pro větrné parky vyčleněno 1,4 procenta země a do roku 2032 pak dvě procenta. "Nyní pevninské větrné elektrárny zabírají 0,8 procenta plochy," řekl Habeck.
Německo loni vybudovalo 484 pevninských větrných elektráren s instalovaným výkonem 1925 megawattů, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst nově instalovaného výkonu o 35 procent. Na moři v loňském roce nevznikly v Německu žádné větrné elektrárny.
Německo chce do roku 2030 získávat až 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a do roku 2035 až 100 procent. Nyní tento podíl činí asi 40 procent.*
-čtk-