Německé pivovary se potýkají s nedostatkem lahví, apelují na jejich vracení

Německé pivovary a pivovarnické svazy vyzývají konzumenty, aby si uklidili ve sklepích a na balkonech. Prázdné zálohované lahve od piva, které tam najdou, mají co nejdříve vrátit, aby v nadcházejících letních měsících nebylo ohroženo zásobování obchodů pivem. Sezónní problém, se kterým se potýkají hlavně menší pivovary, je však letos vážnější, dopady na něj mají rostoucí ceny energií a také válka na Ukrajině.

"Potřebujeme vaši pomoc. Vykliďte si prosím balkony, sklepy, kůlny a byty. Nutně potřebujeme vratné lahve," žádá na facebooku hannoverský pivovar Herrenhausen své zákazníky. Všem, kdo basu prázdných lahví přivezou přímo do pivovarské prodejny, slibuje razítko na věrnostní kartičku.

Takovéto výzvy nejsou nijak výjimečné. Loni v létě, kdy po prázdných lahvích volaly zejména bavorské pivovary, byla hlavním důvodem pandemie nemoci covid-19. Kvůli omezenému provozu restaurací se oslavy a setkání s přáteli přesunuly do domácího prostředí, lidé ale s vracením lahví nespěchali. I to je nyní jedno z vysvětlení, proč hrozí nedostatek půllitrových pivních lahví.

"V letošním roce je situace obzvláště napjatá, protože na trhu je méně lahví, ceny energií jsou vysoké a zásobování omezenější," vysvětlil šéf německého pivovarnického svazu DBB Holger Eichele.

Jedním z řešení, jak zákazníky povzbudit ke svědomitějšímu odevzdávání lahví, je podle pivovarníků zvýšení zálohy. Ta v Německu v případě pivních lahví činí osm centů (2 Kč), což je nyní podle pivovarnického svazu asi polovina skutečné ceny lahve. V případě plechovek a plastových lahví je záloha vyšší, a to 25 centů (6,20 Kč).

Pivovary, které dosud spoléhaly na levnější výrobu skla v Rusku a na Ukrajině, musejí hledat nové a zároveň dražší dodavatele. Podle Eicheleho je nyní cena zálohované pivní lahve o 80 % vyšší než v loňském roce. Na vysokou cenu zálohovaného skla upozornil i dolnosaský pivovar Jever.

Ceny lahví zvyšují rostoucí ceny energií, před kterými už několik měsíců varuje Spolkový svaz sklářského průmyslu. Energie ve sklářství představují podstatnou část provozních nákladů. Podle svazu kvůli tomu skláři přicházejí o peníze, které by kvůli energetické transformaci potřebovali investovat do hybridních tavicích pecí na elektřinu, plyn a v budoucnu na vodík. Sklářství v Německu nyní spoléhá především na plyn.

Do zdražování zálohovaných lahví se promítají i vysoké ceny pohonných hmot. Logistickou branži navíc trápí tradiční nedostatek řidičů, což zásobování zpomaluje. Spolkový svaz přepravy zboží, logistiky a odvozu odpadu (BGL) už v březnu uváděl, že mezinárodní doprava v Evropě se kvůli ruské invazi na Ukrajinu musí obejít bez 100 000 ukrajinských řidičů kamionů.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down