01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nelegální sklad ve Chvaleticích hrozil vážnými riziky

V polovině roku 2006 došlo při nakládání s chemikáliemi v areálu firmy Avot, s. r. o., ve Chvaleticích k neřízené explozi a poranění manipulujícího pracovníka. Byl tak odhalen další nelegální sklad nebezpečných odpadů v České republice. Práce na jeho likvidaci byly ukončeny v listopadu 2007.

V průběhu prací na jeho odstranění vyvstala řada problémů pramenících z neexistence legislativní podpory a jednotné metodiky pro řešení podobných událostí. Na rozdíl od zákona o vodách, který s havarijními stavy počítá a řeší i otázku financování nápravných opatření z fondů krajských úřadů, v zákoně o odpadech problematika vzniku havarijních situací a odstraňování jejich následků ošetřena není. Nicméně i přes řadu legislativních a technických problémů se nakonec díky spolupráci všech zúčastněných podařilo práce na likvidaci nelegálního skladu odpadních chemikálií ve Chvaleticích úspěšně ukončit.

DESÍTKY TUN CHEMIKÁLIÍ

Práce byly zahájeny prohlídkou čtyř skladových budov za účasti specialistů společnosti Dekonta, a. s., protichemické jednotky HZS Pardubice, Policie ČR a České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Byly nalezeny tisíce různých druhů chemikálií (odpadů), mezi nimiž byly látky vysoce toxické, výbušné, oxidující i zdroje ionizujícího záření. Jako nejvíce rizikový byl vyhodnocen nález tlakových lahví s toxickými plyny. Celkový objem odpadů v areálu nelegálního skladu byl odhadnut na desítky tun.

Při likvidaci nelegálního skladu bylo nutné brát v úvahu rizika vyplývající z nebezpečných vlastnosti uložených odpadů a míru nejistoty týkající se složení a vlastností neznámých (neoznačených) odpadů, nezanedbatelná jsou hygienická a bezpečnostní rizika související s manipulací a přepravou odpadů. Důležité bylo rovněž vyhovět požadavkům, které plynou z legislativních předpisů. Například nález radioaktivních materiálů je nutné oznámit Úřadu pro jadernou bezpečnost a získat souhlas s postupem nakládání s těmito materiály.

Důsledkem je však zvýšená časová i finanční náročnost celé akce. Je proto nezbytné věnovat náležitou pozornost komunikaci s investorem, se zástupci orgánů státní správy a místní samosprávy, sdělovacími prostředky i veřejností, aby všechny zúčastněné strany byly informovány o postupu prací a nevznikal tak zbytečný tlak na jejich urychlení, který by mohl mít za následek ohrožení obyvatel a pracovníků provádějících likvidační práce.

NÁPRAVNÁ OPATŘENÍ

Veškeré činnosti a postupy spojené s likvidací nelegálního skladu ve Chvaleticích byly zpracovány do formy bezpečnostního a realizačního projektu, který byl projednán s orgány státní správy a schválen investorem (Krajský úřad Pardubického kraje). Dodržování schváleného postupu bylo kontrolováno supervizí přítomnou na lokalitě.

S prováděním prací v nelegálních skladu byla spojena celá řada rizik, z nichž nejzávažnější byla zachycena v několika scénářích (viz rámeček), které byly zahrnuty do bezpečnostního a realizačního projektu a zároveň byla navržena preventivní opatření k předcházení těchto rizik.

Vlastní nápravná opatření realizovaná v nelegálním skladu ve Chvaleticích lze rozdělit do tří fází. V první fázi proběhla likvidace tlakových lahví s obsahem fosgenu a dalších toxických plynů za asistence HZS a Státního ústavu pro jadernou, chemickou a biologickou ochranu. Celkem bylo z lokality za přísných bezpečnostních opatření odvezeno více než 101 tlakových lahví. Součástí prací v této fázi byl také vrtný průzkum zaměřený na identifikaci kontaminace zemin v areálu.

Ve druhé fázi, která měla dvě etapy (první realizovaná v období září až listopad roku 2006 a druhá v období červen až srpen 2007), proběhla inventarizace a postupné odstraňování chemických odpadů. Inventarizace spočívala v přesné evidenci odpadů a pořízení jejich fotodokumentace. Ve skladu bylo zjištěno velké množství různých typů odpadů a to:

- odpady radioaktivní a jaderné, jako např. soli uranylu,

- odpady vysoce hořlavé, uvolňující hořlavé páry (i reakcí s vodou nebo mezi sebou), látky potenciálně samozápalné při styku se vzduchem nebo vlhkostí (např. kovový sodík a draslík),

- odpady výbušné nebo tvořící explozivní směsi (pyrotechnické materiály, kyselina pikrová),

- těkavé odpady s toxickými nebo žíravými parami (kyselina fluorovodíková, chlorovodíková, dusičná, vodný roztok amoniaku),

- odpady ze zdravotnických zařízení (injekční stříkačky s krví, transfuzní sety),

- odpady vzájemně prudce reagující nekontrolovatelnými reakcemi (např. směsi kyselin a hydroxidů, kyselin a peroxidů atd.),

- odpady vysoce toxické a ekotoxické (např. sloučeniny těžkých kovů),

- persistentní látky (např. DDT, PCB),

- odpady se silnými oxidačními vlastnostmi (např. peroxidy sodíku a vodíku).

Způsob manipulace s uvedenými chemikáliemi v areálu nelegálního skladu byl nejen v rozporu se všemi bezpečnostními předpisy, ale i s legislativou týkající se oblasti nakládání s odpady. Jednotlivé objekty se nacházely v technicky a stavebně tak nezpůsobilém stavu, že v nich docházelo k zatékání srážkových vod. Dešťová voda způsobovala destrukci obalů a zvyšovala riziko nežádoucích reakcí. Některé shromažďovací prostředky byly vodou již naplněny. U stropů, které byly značně poškozeny, docházelo k jejich padání na skladované odpady a hrozilo nebezpečí rozbití skleněných obalů. Zcela běžně byly vedle sebe skladovány odpady, při jejichž kontaktu by došlo k velmi intenzivní reakci doprovázené vývinem toxických plynů, případně i explosi s možností požáru. Spolu s těmito odpady se v objektech nacházely i látky prudce reagující s vodou. Tyto opět nebyly řádně zabezpečeny proti možnosti průniku vody. Převážná většina chemikálií byla skladována v porušených originálních obalech, poškozených sudech a papírových rozpadajících se pytlích. Byly zdokumentovány případy míchání odpadů mezi sebou, kdy byly do 200litrového plechového sudu sesypány neznámé odpady.

IDENTIFIKACE A ODSTRANĚNÍ ODPADŮ

Označení jednotlivých odpadů (etikety), provedené buď přímo výrobcem nebo popisem provedeným dalším osobou, mnohdy neodpovídalo nejen označení podle platné legislativy, ale ani skutečnému obsahu. Odpady, které nebyly označeny, byly ovzorkovány. Prvotní identifikace byla provedena na místě specialisty společnosti Dekonta pomocí Ramanova spektrometru. Pokud informace získaná z Ramanova spektrometru nebyla postačující, byl vzorek odeslán k analýze do akreditované laboratoře.

Součástí identifikace bylo také zjišťování radioaktivity odpadů. Prováděným měřením se podařilo zachytit a předat SÚJB celkem 47 kg jaderných nebo radioaktivních materiálů.

V průběhu inventarizace byly nalezeny i odpady ze zdravotnictví a veterinární péče. Nakládání s těmito odpady bylo také v rozporu se zákonem o odpadech. Tento vysoce infekční odpad byl skladován v papírové krabici od televize. V té se nacházely léky, očkovací ampule, injekčními stříkačky s jehlami a krví, odběrové ampule s krví a infuzními sety. Odpady z veterinární péče byly v podobě očkovacích látek. Ty byly skladovány mezi ostatními odpady bez jakéhokoliv označení.

Dále byly mezi odpady nalezeny i zbraně a ostré střelivo. Zbraně byly zastoupeny pistolemi a střelivo náboji do samopalu vz. 58. Mezi zásadní nálezy patřily i dva sety s bojovými chemickými látkami. Všechny tyto materiály byly předány Policii ČR.

Po inventarizaci byly jednotlivé odpady rozděleny podle druhů a kategorií a uloženy do shromažďovacích prostředků označených pořadovým číslem. Volný prostor shromažďovacích prostředků s odpady byl vyplněn vhodným sorpčním prostředkem tak, aby byl znemožněn jejich pohyb a poškození během přepravy.

Shromažďovací prostředky byly označeny podle zákona o odpadech č. 185/2001 Sb., v platném znění a Evropské dohodě o mezinárodní přepravě věcí (ADR). Po tomto označení byly ukládány podle jednotlivých kategorií do připravených uzamykatelných kontejnerů, označených podle katalogu odpadů č. 381/ 2001 Sb. (kat. číslo 16 05 07). Uložení bylo provedeno tak, aby byla maximálně snížena možnost vzájemné reakce jednotlivých odpadů. Tím bylo umožněno jejich krátkodobé skladování na lokalitě.

Odpady byly postupně připraveny k přepravě do zařízení vhodných k jejich odstranění (příp. využití). Převážná část odpadů byla - s ohledem na jejich fyzikální a chemické vlastnosti - za přísných bezpečnostních opatření přepravena do spalovny nebezpečných odpadů v Ostravě. Jaderné, explosivní materiály a psychotropní a návykové látky byly předány orgánům oprávněným k nakládání s nimi.

Celkově bylo ve druhé fázi nápravných opatření realizovaných v prostoru nelegálního skladu ve Chvaleticích zinventarizováno a odstraněno 53 356,9 kg nebezpečných odpadů.

Ve třetí fázi, která probíhala v měsíci říjnu roku 2007, byly na lokalitě realizovány práce spojené s odstraněním 16 ks odorizačních jednotek, které byly používány v plynárenském průmyslu. Během těchto prací byl nejdříve odsát samotný obsah odorizačních jednotek, který byl odstraněn ve spalovně nebezpečných odpadů. Poté byla provedena neutralizace a odstranění odorizačních jednotek.

Po ukončení prací v listopadu 2007 byla lokalita předána zadavateli.

Otakar Herberk
Dekonta, a. s.

Autoři vyobrazení: Otakar Herberk, Roman Tuček, Jakub Hršel

 

Scénáře rizikových situací při provádění prací v nelegálním skladu

- Porušení těsnosti obalů (včetně jejich rozbití), únik toxických kapalin a par, ohrožení obyvatel a kontaminace životního prostředí.

- Samovolná reakce mezi nekompatibilními chemickými látkami doprovázená únikem toxických plynů či par a intoxikací pracovníků či obyvatel.

- Samovolná reakce mezi nekompatibilními chemickými látkami doprovázená explozí plynů či par, výbuch par hořlavých kapalin, popřípadě exploze neodhalené pyrotechniky či střeliva s rizikem zranění pracovníků.

- Požár skladu vzniklý při provádění nápravných opatření, následovaný kontaminací životního prostředí a ohrožením obyvatel.

- Požár vzniklý samovznícením, následovaný kontaminací životního prostředí a ohrožením obyvatel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down