01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nelegální dovozci odpadů se teď zaměřují na Maďarsko

Nepovolená přeprava odpadů přes hranice je poměrně novým fenoménem. První případy se objevily na konci roku 2005 na severu Čech. Odpady byly uskladněny vesměs v nepoužívaných zemědělských objektech. Charakteristické bylo, že majitel nebo nájemník objektů, kde byly odpady uskladněny, v nich nakládal...

Nepovolená přeprava odpadů přes hranice je poměrně novým fenoménem. První případy se objevily na konci roku 2005 na severu Čech. Odpady byly uskladněny vesměs v nepoužívaných zemědělských objektech.

Charakteristické bylo, že majitel nebo nájemník objektů, kde byly odpady uskladněny, v nich nakládal s odpady, aniž by požádal místně příslušný úřad stavebního dohledu o povolení ke změně užívání stavby. Dále ani jedna z uvedených "provozoven" nebyla provozována na základě rozhodnutí, kterým místně příslušný KÚ uděluje souhlas k provozu zařízení ke sběru a výkupu, využívání nebo zpracování odpadů podle §14/1 zákona o odpadech. Ředitel ČIŽP Ing. Hynek Beneš říká: "Při převozu odpadu přes hranice smí náklad na české straně přijmout jen osoba oprávněná, což většině případů nebylo splněno." Dovezeno bylo kolem 30 tis. tun odpadů. Z toho u nás skoro polovina zůstane, protože je české firmy uložily na skládkách jako běžný odpad - v rozporu se zákonem, který zakazuje dovoz za účelem odstranění. Ing. Petr Havelka, vedoucí oddělení odpadů inspekce, uvedl: "Před půl rokem bylo v ČR ještě šestnáct lokalit s uloženými odpady. Teď už zbyly jen čtyři, z ostatních je odpad odvezen. Tři z nich se postupně odvážejí, v Arnolticích majitel s ČIŽP spolupracoval, chtěl odpady (7 až 10 000 tun) využít jako zdroj pro dotřiďovací linku. Mezitím dostal souhlas k nakládání s odpady od krajského úřadu, takže nyní již provozuje linku v souladu s legislativou. Odpady jsou z lokalit většinou odváženy na náklady německé strany. Většinou již nejsou nijak využitelné a končí ve spalovně."

Česká inspekce životního prostředí spolu s celníky zaujala k dovozům poměrně nekompromisní stanovisko, takže v poslední době se tyto případy takřka neobjevují. Podobné problémy však má Slovensko, a zejména Maďarsko, kterému nyní pracovníci Inspekce předávají své zkušenosti.

V souvislosti s dovozy je vedeno správní řízení s 23 subjekty. Byly uloženy pokuty ve výši kolem 30 milionů korun. Otázkou je však jejich vymahatelnost. "Část subjektů skončila v konkurzu a zanikla, takže vymáhání pokut je problematické," říká Ing. Beneš. "Jejich účel je však hlavně odstrašující a preventivní."

Zatím také není jasné, jak budou postiženy německé firmy, které k nám odpady dodaly. "Pro ČIŽP je obtížné sankcionovat zahraniční subjekty," poznamenává Ing. Havelka. "Proto jsme oslovili německou stranu a předali jsme podklady s konkrétními údaji. S komunikací nám pomáhá MŽP. Chtěli jsme zpětnou vazbu, ale nemáme zatím žádnou zprávu, že by v Německu k nějakému závěru došlo."

Podle ČIŽP je problém také v to, že má na německé straně hodně potenciálních partnerů - o věci je totiž nutné jednat s příslušnými úřady konkrétních spolkových zemí.

- est -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down