10.02.2021 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Několik nadnárodních firem se memorandem přihlásilo ke krokům k udržitelné budoucnosti v Česku

Významné mezinárodní firmy působící v Česku se ve společném memorandu přihlásily ke krokům k udržitelné budoucnosti. Dokument byl představen na dnešním ekonomickém fóru pod záštitou Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK). Memorandum společně vypracovaly a podepsaly firmy Škoda Auto, Siemens, Bosch, Vodafone, E.ON, Kaufland, Brose, Borgers, Hochtief CZ, ING, Schunk a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze.

Podniky se v dokumentu zavázaly k podnikatelské činnosti, která snižuje emise oxidu uhličitého, šetří přírodní zdroje a usiluje o co možná nejrozsáhlejší zavádění principů takzvané cirkulární ekonomiky. Signatáři dále vyzvali českou vládu, aby cíle v oblasti udržitelnosti co nejrychleji zapracovala do strategických dokumentů a aktivně podporovala jejich prosazování, například při veřejných výběrových řízeních.

"Naše chápání udržitelnosti je na míle vzdálené ideologickým rozepřím, o to blíže je však opravdové podnikové praxi," uvedl dnes výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. Podepsané firmy se zavázaly, že budou šířit osvětu mezi zaměstnanci, dodavateli a zákazníky, zapojí se do vzájemné strategické výměny vizí a budou tak usilovat o to, aby se "udržitelné podnikání a udržitelná spotřeba staly v ČR celospolečenským trendem a samozřejmostí".

"Rok 2020 byl nejen rokem, kdy propukla epidemie covidu, ale také rokem, který byl globálně druhým nejteplejším v dějinách měření. Česká republika, stejně jako celý svět, dnes musí řešit nejen aktuální epidemickou situaci, ale i dlouhodobou existenci. Jako technologická firma se snažíme co nejvíce zapojit do řešení nejzávažnějších otázek dnešního světa," řekl dnes generální ředitel Siemens ČR Eduard Palíšek.

Generální ředitel společnosti E.ON v ČR Martin Záklasník uvedl, že klima se mění a energetika se na tom historicky zásadním způsobem podílela. "Uvědomujeme si to a dlouhodobě se udržitelnosti a energetickým úsporám věnujeme," sdělil.

"Instalujeme na své střechy solární elektrárny, zvyšujeme počty elektromobilů a CNG aut ve vozovém parku, 13 let pořádáme ekologickou soutěž E.ON Energy Globe, hledáme zelená řešení všude, kde to je možné," dodal. Firmy E.ON Energie a EG.D (dříve E.ON Distribuce) se dnes také připojily k dohodě s ministerstvem průmyslu a obchodu o energetických úsporách.

Předseda představenstva stavební firmy Hochtief CZ Tomáš Koranda doplnil, že s ohledem na omezené množství přírodních surovin je patrné, že budoucnost stavební výroby je v uplatnění recyklovaných materiálů. "Je proto nezbytné, aby byly podporovány a rozvíjeny principy udržitelného stavění," dodal.

Podepsané firmy jsou členy platformy #PartnersForSustainability, jež je platformou ČNOPK, partnerských firem a institucí, která pomáhá skloubit ekonomickou konkurenceschopnost s ekologickou a sociální odpovědností a spoluutváří tak přechod do udržitelné budoucnosti. Partneři jsou přesvědčeni, že restart po pandemii se může smysluplně uskutečnit pouze tehdy, pokud dojde k transformaci k udržitelné ekonomice.

ČNOPK je se svými 700 členy největší bilaterální hospodářskou komorou v ČR. Jejím posláním je prostřednictvím rozsáhlých služeb podporovat česko-německý byznys.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down