Nejlepší systém sběru a třídění odpadů z obalů v ČR má Mníšek pod Brdy

Nejlepší systém sběru a třídění odpadů z obalů měl loni v Česku šestitisícový Mníšek pod Brdy z okresu Praha - západ. Stal se vítězem 19. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici, jejíž výsledky byly vyhlášeny na konferenci Odpady a obce v Hradci Králové. Do soutěže pořádané firmou Eko-kom, která v ČR organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů, bylo zapojeno přes 6100 měst a obcí. Do užšího výběru přes krajská kola postoupilo 66 měst a obcí.

Mníšek pod Brdy si hlavní cenu odnesl i v kategorii měst nad 5000 obyvatel. Druhé místo mezi městy obsadily Turnov na Semilsku a třetí bylo Vysoké Mýto na Orlickoústecku. V kategorii obcí mezi 500 a 5000 obyvateli byly první Vrbice z okresu Břeclav a mezi obcemi do 500 obyvatel loni nejlépe třídili odpady lidé v obci Tři Studně z okresu Žďár nad Sázavou.

Každý kraj měl několik želízek v ohni. Do celostátního užšího výběru totiž postoupili automaticky vítězové z krajských soutěží, další zástupce z každého kraje nominovali příslušní regionální manažeři EKO-KOMu. V užším výběru pak o těch nejlepších rozhodovala celá řada kritérií a přihlíželo se také na celkové podmínky pro nakládání s odpady v obci. Hodnocení probíhalo na základě údajů poskytovaných obcemi systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného výkaznictví. Hodnotilo se množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou sbíranou komoditu. Hodnotil se také poměr tříděného odpadu a produkci komunálního odpadu či hustota sběrné sítě. Body navíc získaly obce s nízkou produkcí směsného komunálního odpadu, a také obce, které sbírají všechny povinné komodity.

Samotná Křišťálová popelnice v minulosti pobyla v Uherském Hradišti , Chocni , Vimperku , Berouně či v Litomyšli. Vůbec první zastávkou putovní trofeje byl v roce 2003 Třinec. Od té doby se konala anketa pravidelně, s výjimkou covidových let.

V ČR podle údajů EKO-KOMu každý občan loni vytřídil v průměru 78 kilogramů odpadu, v porovnání s předchozím rokem zhruba o šest kilogramů více. Z dat firmy vyplývá, že pravidelně třídí 75 procent obyvatel, meziročně je to o dva procentní body více. Loni se navíc vyprodukovalo méně odpadů než v předchozím roce, zároveň se jich podařilo více vytřídit.

V porovnání s rokem 2021 kleslo množství obalových odpadů o více než 20 000 tun, tedy o 1,5 procenta. Celkově bylo na český trh uvedeno 1,312 milionu tun obalových odpadů, 81 procent z nich se podařilo recyklovat a využít. Většina obalů, 71 procent, bylo recyklováno, zbývajících deset procent se využilo energeticky.

-red-

Foto: EKO-KOM

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down