01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší dostupné technologie a jejich referenční dokumenty

V mezinárodních dokumentech, které se zabývají ochranou životního prostředí, se v posledních letech stále častěji objevuje termín nejlepší dostupná technika. Ve směrnici o IPPC je zavedena její definice, která se přijímá obecně pro další mezinárodní dokumenty i pro ostatní legislativu EU.

V nejlepší dostupné technice se jedná o porovnávání parametrů technologií a postupů pomoci předem stanovených indikátorů (např. měrná emise do životního prostředí nebo energetická spotřeba vztažená na jednotku produkce).

Definice říká, že "nejlepší dostupná technika (best available technology, BAT) je nejúčinnější a nejpokročilejší způsob činnosti a jejich provozních metod, dokládající vhodnost určité techniky jako základu pro stanovení emisních limitů k zabránění, nebo, není-li to možné, ke snížení emisí a vlivů na životní prostředí jako celku."

Pro státní správu, která bude vydávat integrovaná povolení k provozu nových i již existujících výrobních a zpracovatelských zařízení, budou směrodatné právě informace o BAT uveřejňované v takzvaných referenčních dokumentech (BREF).

Ty obsahují informace o nejlepších technikách, které jsou dostupné pro průmyslovou výrobu. Upozorňují provozovatele zařízení, k jakým hodnotám by bylo vhodné se postupně přiblížit. BREF však neurčují emisní limity, ale mají být pro jednotlivá odvětví vodítkem pro správní orgány, jaké techniky lze použít a jaké lze z toho odvodit limity emisí.

Jestliže tedy určitý subjekt bude žádat o povolení provozu v souvislosti se splněním podmínek IPPC, pak bude předkládaná technologie posuzována nikoliv jen z hlediska nejnižších možných ukazatelů znečištění, nýbrž v souvislostech BREF.

PŘÍPRAVA

Referenční dokumenty nejsou chápány jako statické předpisy s jednoznačně stanovenými hodnotami limitů. Naopak se v praxi mohou kromě navrhovaných technik uplatnit také další alternativní technická řešení, která budou splňovat zadaná kriteria.

BREFy jsou připravovány Evropskou kanceláří IPPC a na jejich přípravě se podílejí prostřednictvím technických pracovních skupin (TWG) všechny členské státy EU.

Záměrem referenčního dokumentu musí být poskytnutí informací kompetentním orgánům pro stanovení podmínek provozu, dosažitelných hodnotách emisních limitů škodlivin, výši spotřeby surovin, energií a materiálů. Praktická úroveň hodnot, dosažených danou technikou, však bude záviset na mnoha dalších faktorech specifických pro určitou lokalitu (např. klimatické podmínky, stáří zařízení).

STRUKTURA DOKUMENTŮ

Struktura referenčních dokumentů BREF je jednotná a zahrnuje obecné informace o průmyslovém sektoru jako celku i o průmyslových technologiích a procesech, používaných daným sektorem v současné době. Dále jsou v něm údaje a informace, týkající se současných emisních úrovní a spotřeb, odrážející situaci v existujících zařízeních v době zpracování dokumentu (energie, voda, suroviny, emise, odpady). Dokument popisuje detailněji kandidáty BAT (popis technologie, rozdíly nových a starých instalací, hlavní ekologické účinky, monitorování emisí, charakterizace opatření "crossmedia efekt" , provozní data, ekonomika).

Uvádí také techniky a emisní a spotřební úrovně, které jsou kompatibilní s BAT v obecném smyslu, zkrácený seznam prakticky uplatňovaných procesů a technologií. Je však třeba zdůraznit, že tento dokument nenavrhuje emisní limity. Určení odpovídajících podmínek povolení musí vzít v úvahu místní, specifické faktory (technickou charakteristiku, geografickou polohu a místní environmentální podmínky). Součástí BREF jsou i popisy nově se rozvíjejících technologií a směrů vývoje.

V části dokumentu, věnované současným technologiím, jsou zahrnuty především základní informace o dosavadním technologickém vývoji dané výroby, základní technologická schémata a členění výroby, popis jednotlivých technologických uzlů a zařízení a identifikace míst a zařízení, kde vznikají emise škodlivin a odpady.

Pokud jde o spotřeby surovin, materiálů a energií a emise škodlivin, jsou v referenčním dokumentu uvedeny především schémata materiálových a energetických toků, vstupy a výstupy, spotřeby surovin a pomocných materiálů, elektrické energie, tepla, plynu, vody, tlakového vzduchu a emise škodlivých látek do ovzduší, vod, půdy a odpadů.

Nejvýznamnější částí dokumentu jsou doporučené nejlepší dostupné techniky, s údaji o procesu (podrobný popis techniky a její použitelnost, rozpětí dosažitelných hodnot emisí a způsoby monitorování, spotřebu základních materiálů, údaje o ekonomice provozu a investičních nákladech a přehled referenčních závodů). Přehledy referenčních technik nejsou uzavřené - počítá se s postupným vývojem v jednotlivých průmyslových oblastech při neustálém zdokonalování environmentálních parametrů. Dokumenty BREF jsou připravovány pro 33 výrobních sektorů.

ORGANIZACE VÝMĚNY A PŘÍPRAVY INFORMACÍ V EU

Článek 16 směrnice IPPC ukládá Evropské komisi povinnost organizovat "mezi členskými státy a mezi zainteresovanými průmyslovými odvětvími výměnu informací o BAT, monitoring a sledování jejich vývoje".

Přenos informací o BAT a z nich odvozených emisních limitů probíhá mezi veřejnou a soukromou sférou na úrovni EU i jednotlivých států. Důležitá je přímá účast průmyslu v tomto systému a všeobecná dostupnost zveřejňovaných informací. Cílem systému výměny informací je podpora úřadů odpovědných za vydávání integrovaného povolení.

Většinu koordinační a technické práce, včetně navržení BREFs, provádí Evropská kancelář IPPC, která je umístěna při Joint Research Centre - Institute for Prospective Technological Studies, Isla de la Cartuja s/a, E-41092 Seville, Španělsko, webová adresa: http://eippcb.jrc.es.

Účastníci této výměny informací - členské státy EU, průmysl a veřejnost (zastoupená nevládními organizacemi) pracují na dvou úrovních. Na technické úrovni jsou ustaveny pro každý výrobní sektor podle přílohy č. I směrnice Technické pracovní skupiny (Technical Working Groups - TWG). Jsou to poradní sbory pro jednotlivá odvětví pro přípravu a připomínkování návrhů referenčních dokumentů (BREF).

Členy TWG jsou zástupci Evropské komise (DG Environment), státní správy členských států EU, experti mezinárodních průmyslových svazů a sdružení (průmyslové NGO), environmentálních nevládních organizací (NGO), případně experti nečlenských států EU. Každá TWG skupina je zřízena na omezenou dobu s úkolem poskytovat informace a vyhodnocovat koncepty referenčních dokumentů.

Na politické úrovni je ustaveno Fórum pro výměnu informací (Information Exchange Forum - IEF), pořádající setkání 2-3 krát za rok. Úkolem fóra je dohlížet na proces výměny informací a podávat oficiální připomínky k návrhům BREF.

Konečnou zodpovědnost za zveřejnění BREF Direktoriát XI. Evropské Komise (Directorate-General Environment - DG - ENV), webová adresa: http://europa.eu.int/comm/dgs/environment.

Každý členský stát musí zřídit vlastní systém výměny informací o BAT a odvozených emisních limitech, který bude propojen se systémem EU. Členský stát musí každé tři roky podávat komisi do Bruselu zprávu, která bude obsahovat přehled hlavních zdrojů a přeshraničních přenosů znečištění, a dále přehled platných emisních limitů a BAT, ze kterých jsou odvozeny.

Česká republika může ovlivnit vytváření BREF na úrovni EU především zapojením svých odborníků do pracovních skupin.

Zdroj: www.ippc.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down