Odstraňování chemických látek nelegálně uložených v Nalžovicích začalo v únoru a ukončeno bylo v srpnu tohoto roku.
Vyklízecí práce spočívaly v třídění a identifikaci uložených chemických látek a přípravků, resp. odpadů. S uvedenými materiály bylo dále nakládáno v režimu zákona o odpadech. Chemikálie byly identifikovány převážně vizuálně (v případě popsaných balení) a v menší míře analyticky (na místě pomocí Ramanova spektrometru nebo v laboratoři). Neurčeno zůstalo kolem 150 kg chemikálií, které podle sdělení odborné firmy nepředstavovaly riziko pro životní prostředí nebo zdraví lidí. Identifikované látky, u kterých byl pořízen jejich položkový seznam, byly baleny podle způsobu odstranění (plastové kontejnery nebo přepravky) a přepraveny ke konečnému odstranění oprávněným osobám.
Celkově bylo z o objektu odvezeno 68 tun odpadů. Z toho 9,75 tun tvořily odpady kategorie O (ostatní), kdy se jednalo o prošlé kosmetické přípravky, železný šrot, směsný komunální odpad, objemný odpad a směsné obaly.
Odpady kategorie N (nebezpečné) v množství 58,25 tun, sestávající z laboratorních chemikálií a jejich směsí (včetně 1,5 kg solí U a Th a přibližně 20 kg výbušných látek), kyselin, zásad, znečištěných obalů, olověných akumulátorů, plynů v tlakových nádobách, dřeva, absorpčních a textilních materiálů znečištěných nebezpečnými látkami, průmyslových smetků, byly odvezeny (18 odvozů) do odpovídajících zařízení (zejména spalovna, neutralizační stanice, skládka).
Při manipulaci s látkami došlo ke dvěma mimořádným událostem, které se obešly bez následků. V prvním případě došlo k nálezu rozbité skleněné prachovnice s BeO (karcinogenní látka) a rozsypaná chemikálie byla sanována. Ve druhém případě došlo k lehkému zahoření papírových obalů v důsledku vznícení hydridu lithno-hlinitého (LiAlH4), které nastalo při otevírání plechovky reakcí chemikálie s vodní párou, která unikla z používané ochranné masky. Požár byl bezprostředně uhašen a nahlášen operačnímu středisku HZS Příbram.
Celkové náklady na odstranění nebezpečného odpadu z Nalžovic dosáhly více než 10 mil. korun. Z toho 9 mil. Kč činily náklady na odstranění odpadu a téměř 2 mil. Kč náklady na supervizi. Finanční prostředky byly podle jeho slov poskytnuty z 50 % z rozpočtu kraje a z 50 % ze státního rozpočtu. Po původci skládky nelegálního odpadu budou úřady tyto prostředky vymáhat.
- kcp -