01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrh národního plánu

Návrh národního plánu PODTITULEK: Nakládání s nebezpečnými odpady V předcházejících číslech časopisu Odpady (č. 3 a 6) jsme čtenáře informovali o projektu "Tvorba národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady v ČR".Tyto průběžné informace poskytujeme proto, že se jedná o uplatnění metody...

Návrh národního plánu

PODTITULEK: Nakládání s nebezpečnými odpady

V předcházejících číslech časopisu Odpady (č. 3 a 6) jsme čtenáře informovali o projektu "Tvorba národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady v ČR".Tyto průběžné informace poskytujeme proto, že se jedná o uplatnění metody otevřeného plánování, kdy by se k tvorbě plánu mělo vyjádřit široké spektrum odborníků.

Projekt "Tvorba národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady v ČR" se v současné době nachází ve své polovině. Výstupy projektu a stav práce na nich se dají přehledně shrnout:

Národní plán ČR a Program pro nebezpečné odpady

-Je vytvořen "Návrh národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady", který vychází z Koncepce odpadového hospodářství ČR. Tento návrh byl již připomínkován ze strany Ministerstva životního prostředí ČR a Českého ekologického ústavu.

-Návrh je k dispozici k připomínkování ze strany odborníků v oblasti odpadového hospodářství (viz dále uvedený webserver).

-Bylo vybráno 14 odpadních proudů, které budou předmětem dalších podrobnějších programů nakládání s odpady.

Pilotní projekt

Pilotní projekt se bude týkat nakládání s odpadními oleji a v současné době probíhá cyklus jednání zaměřených na tuto problematiku, kterých se účastní přední odborníci ČR v oblasti nakládání s odpadními oleji a zástupci producentů olejů.

Konzultační orgán pro nebezpečné odpady

Proběhla analýza připravenosti ČR na vytvoření takového orgánu ze strany holandských odborníků. Zpráva z této analýzy je přístupná na internetových stránkách projektu.

Popis problémů

Významnou částí "Návrhu národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady" je popis klíčových problémů, které byly identifikovány v procesu analýzy současného stavu nakládání s nebezpečnými odpady. Na základě těchto klíčových problémů byly stanoveny hlavní cíle pro nakládání s nebezpečnými odpady, které jsou rovněž součástí návrhu národního plánu. V tabulce je uveden přehled hlavních problémů, které byly identifikovány, a z nich vyplývající cíle.

V "Návrhu národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady" jsou naznačeny možnosti řešení těchto cílů i cílové hodnoty v určitém časovém horizontu. Například v produkci nebezpečných odpadů byly navrženy cílové hodnoty tak, aby ze 126 kg/obyv. v roce 1999 klesla jejich produkce na 78 kg/obyv. v roce 2010. V současné době je produkce nebezpečných odpadů v ČR (vztažená na obyvatele) pod průměrnou hodnotou kandidátských zemí EU (190 kg/obyv. v roce 1999).

Dosažením cílové hodnoty v roce 2010 se Česká republika dostane v produkci nebezpečných odpadů pod hodnotu v členských zemích EU koncem 90. let. Vzhledem k výše uvedeným hodnotám je možné tvrdit, že v produkci nebezpečných odpadů je Česká republika v poměrně dobré pozici. Je ovšem otázka, zda jsou tyto hodnoty produkce nebezpečných odpadů dostatečně spolehlivé.

Dle předběžných závěrů zpracovatelů projektu je třeba se zaměřit především na kvalitu statistických údajů a monitoring nakládání s nebezpečnými odpady. Zajištění jakosti statistických dat a zajištění monitoringu je podle našeho názoru základ, na kterém je teprve možné budovat efektivní systém managementu nebezpečných odpadů. Současně je třeba realizovat cíl spočívající v doplnění a provozování sítě technických zařízení sloužících k bezpečnému odstraňování a využívání nebezpečného odpadu, a v dalších krocích stanovit přesnější cílové hodnoty v této oblasti, např. kapacitu nově budovaných spaloven, lokalizaci, atd. (viz schéma).

Návrh kvantitativních cílů a zpracovatelských kapacit je proto třeba chápat jako periodický proces, který probíhá iterativně na různých úrovních plánování (národní úroveň, regionální úroveň i úroveň producentů odpadů). K naplnění základních cílů, zajištění jakosti dat a monitoringu odpadních proudů, by měla sloužit tato opatření:

Vybudování jednotného systému evidence dat o nakládání s nebezpečnými odpady, a to na všech úrovních evidence.

Založení databáze o všech zařízeních pro nakládání s nebezpečnými odpady.

Provedení a následné upřesnění bilancí materiálových toků, které zahrnují nebezpečné odpady.

Zlepšení monitoringu na základě informací o pohybu nebezpečného odpadu.

(Další opatření jsou uvedena v návrhu.)

Záměrem řešitelů projektu je zahrnout do procesu tvorby cílů a opatření pro nebezpečné odpady co nejširší skupinu odborníků a zainteresovaných subjektů -zejména původců odpadů a firem nakládajících s odpady. Je nezbytné také spolupracovat s regionálními úřady, resp. se zpracovateli regionálních koncepcí odpadového hospodářství a následně regionálních plánů.

Dokument "Návrh národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady" je proto k dispozici pro připomínkování na internetových stránkách projektu http://www.dhv.cz/hv_waste, jsou také uveřejněny další informace o vývoji projektu "Tvorba národního plánu nakládání s nebezpečnými odpady v ČR".

K připomínkování textu bychom chtěli také vyzvat čtenáře časopisu Odpady. Finální verze Národního plánu by měla být hotova v polovině prosince, proto prosíme o zaslání vašich připomínek do poloviny listopadu (na adresu uvedenou na internetových stránkách projektu) tak, aby bylo možno je do textu zapracovat.

Dagmar Doskočilová,

Lubomír Nondek

DHV CR, spol. s r. o., Praha

Identifikování problémů a stanovení cílů

Identifikovaný problém Cíl

Jakost statistických údajů Monitoring nakládání s nebezpečnými odpady

Relativně velký objem nebezpečných odpadů Snížení množství a nebezpečných vlastností odpadů

Monitoring a vynucování legislativy Vynucování a prosazování legislativy

Monitoring nakládání s nebezpečnými odpady

Provozování sítě technických zařízení slouží- cích k bezpečnému odstraňování a využívání nebezpečného odpadu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down