V posledních dvou dekádách 20. stol. poklesl výrazně sběr použitých olejů. Přitom je třeba brát v úvahu, že kolem 25 % všech spotřebovaných olejů tvoří procesní oleje, oleje formové, konzervační, řezné kapaliny a bílé oleje,...
V posledních dvou dekádách 20. stol. poklesl výrazně sběr použitých olejů. Přitom je třeba brát v úvahu, že kolem 25 % všech spotřebovaných olejů tvoří procesní oleje, oleje formové, konzervační, řezné kapaliny a bílé oleje, jejichž návratnost je téměř nulová. Skutečně shromáždit jako odpadní oleje je u nás možno přibližně 70 tisíc tun. Z tohoto z množství bylo v roce 1988 sebráno přes 38 %, v roce 1990 to již bylo pouze 20 %. V roce 1998 poklesl sběr až na úroveň 15-16 %, kde se zhruba drží dodnes.
V zemi je kolem sta firem, které se zabývají sběrem odpadních olejů. Sebrané oleje se často bez další kontroly nebo úpravy používají jako palivo nebo se dále prodávají. Množství olejů spálených v tzv. malých kotlích se odhaduje na 45 tis. tun za rok.
Kapacita sběrem pro objemy odpadních olejů, je dostačující. V současnosti se buduje síť drobných sběren v obcích nebo u čerpacích stanic, které by měly sloužit veřejnosti nebo drobným původcům.
Podle závěrů z jednání ČAPPO, sekce maziva, které proběhlo v červnu v Praze, má však veřejnost o sběr odpadních olejů minimální zájem. Také povinný odběr odpadních olejů za rok 2002 byl malý. Podle sběratelských firem systém nefunguje, sebraná množství klesají, rovněž tak i kvalita odpadních olejů.
Zákon o odpadech a související předpisy nestanovují kvóty jak pro sběr, tak pro regeneraci odpadních olejů.