01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nakládání s nebezpečným odpadem

Pokud původce odpadu nakládá s nebezpečným odpadem, je jednou z jeho hlavních povinností zajistit si souhlas k nakládání s nebezpečným odpadem.Původce, který nakládá s nebezpečným odpadem v množství převyšujícím 100 tun za rok, podává žádost ke krajskému úřadu. Původce, který nakládá s nebezpečným...

Pokud původce odpadu nakládá s nebezpečným odpadem, je jednou z jeho hlavních povinností zajistit si souhlas k nakládání s nebezpečným odpadem.

Původce, který nakládá s nebezpečným odpadem v množství převyšujícím 100 tun za rok, podává žádost ke krajskému úřadu. Původce, který nakládá s nebezpečným odpadem v množství menším než 100 tun za rok, podává žádost obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Pro kladné vyřízení žádosti o udělení souhlasu k nakládání s nebezpečným odpadem je nezbytné předložit:
- název, právní formu a sídlo firmy, resp. u fyzické osoby jméno, příjmení, obchodní firmu, bydliště a místo podnikání,
- identifikační číslo žadatele, kopii podnikatelského oprávnění (živnostenský list) nebo kopii výpisu z obchodního rejstříku nebo kopii zřizovací listiny žadatele,
- jméno, příjmení a místo trvalého pobytu fyzických osob oprávněných jednat jménem žadatele,
- jméno a příjmení odpadového hospodáře a doklady o jeho odborné způsobilosti,
- seznam nebezpečných odpadů (podle Katalogu odpadů), se kterými bude nakládáno, odhad jejich množství za rok a místa a způsoby nakládání s nimi.
Současně s určením druhu odpadu je třeba ještě tento odpad zařadit do kategorie. Do kategorie nebezpečných odpadů se zařazují ty, které jsou uvedeny v seznamu nebezpečných odpadů (příloha 2 Katalogu odpadů) nebo které jsou smíšeny nebo znečištěny některou se složek, které činí odpad nebezpečným (příloha č. 5 zákona), nebo jsou znečištěny některým z odpadů uvedeným v seznamu nebezpečných odpadů. Může se stát, že produkovaný odpad není uveden v Seznamu nebezpečných odpadů, avšak má některou z nebezpečných vlastností uvedených v příloze č. 2 zákona.
Původce odpadu a oprávněná osoba, která nakládá s nebezpečným odpadem, jsou povinní zpracovat identifikační list nebezpečného odpadu a vybavit jím místa nakládání s tímto odpadem. Jeho obsah stanovuje vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady.
Přeprava odpadů
Odesílatel a také příjemce odpadů je povinen příslušným obecním úřadům obcí s rozšířenou působností průběžně po celý rok zasílat hlášení o přepravě nebezpečných odpadů. Evidence o přepravě nebezpečných odpadů se vede pro každou přepravu samostatně, v rozsahu a s náležitostmi uvedenými v příloze č. 26 vyhlášky. K ohlašování se používá sedmi stejnopisů "Evidenčních listů pro přepravu nebezpečných odpadů po území ČR".
Odesílatel odpadu vyplní v těchto evidenčních listech všechny položky.V poslední položce se uvádí původce odpadu. V případě překládky odpadu se uvádí tento původce i na novém evidenčním listu. Dopravce uvede informace o sobě a o použitém druhu dopravy a potvrdí převzetí odpadu. Všechny údaje musejí být propsány do všech sedmi listů. Odesílatel si pro svou evidenci ponechá potvrzený list 1 a list 2 zašle obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa zahájení přepravy, a to do 10 dnů od zahájení přepravy.
Dopravce převezme spolu se zásilkou listy 3-7. Při předání odpadu vyplní průpisem do všech těchto pěti listů položku o předání nákladu příjemci. Po předání odpadu si ponechá pro svoji evidenci list 6. Přepravuje-li odpad postupně více přepravců, vyplňují průpisem do všech listů v průběhu přepravy požadované údaje o sobě a při předání dalšímu dopravci si ponechávají pro svoji potřebu kopii listu 6.
Příjemce odpadu potvrdí průpisem do všech listů přijetí zásilky od dopravce. List 3 zašle obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa zahájení přepravy, list 4 obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa ukončení přepravy a list 5 odesílateli odpadů, a to do 10 dnů od převzetí odpadu. Pro svoji evidenci si ponechá list 7.
V případě, že odesílatel neobdrží do 20 dnů od odeslání odpadu od příjemce potvrzený evidenční list, má povinnost informovat o tom obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle místa zahájení přepravy a Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). Při vnitropodnikové dopravě, pokud nebezpečný odpad neopustí areál provozovny a doprava je zajišťována vlastními dopravními prostředky, není třeba vést evidenci přepravy.
-rycd -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down