01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nakládání s komunálními odpady v Anglii

Tento článek je úvodním ze série článků mapujících situaci v nakládání s komunálními odpady ve vybraných zemích Evropské unie. Postupně vás budeme informovat o nakládání s komunálními odpady v Anglii, Rakousku, Německu, Francii, Itálii, na Slovensku a nakonec v České republice.

Velká Británie, tedy i Anglie, se tradičně spoléhala na skládkování, protože se jedná o zemi s velkým počtem vytěžených dolů. Oproti jiným způsobům nakládání je skládkování relativně levnou záležitostí. Také poplatky za skládkování jsou v Anglii relativně nízké (např. proti Holandsku nebo Německu), což také způsobuje nižší ekonomický podnět investovat do alternativních technologií. I povědomí lidí o problému odpadů je nižší než v jiných zemích EU.

V současnosti se ve Anglii produkuje ročně více než 375 mil. tun odpadů, z toho připadá na komunální odpady přibližně 29 mil. tun. Téměř 89 % komunálních odpadů tvoří domovní odpad (25,5 mil. tun v roce 2005) .

V roce 2003 pocházelo 55 % komunálních odpadů z regulérního domovního sběru (zbytkový domovní odpad). Zbytkový odpad z jiných zdrojů než z domácností tvořil 9 % z celkového množství. Šestnáct procent celkového komunálního odpadu představovaly vytříděné složky (recyklace). Zbytek tvořil tříděný sběr nepocházející z domácnosti (3 %), odpad z veřejných zařízení (12 %) a jiné odpady (4 %).

V domovním odpadu je zastoupen velký počet různých složek. O jeho složení neexistují exaktní, jsou však dostupné odhady průměrného složení. Na obr. 1 je vidět přibližné složení domovního odpadu z roku 2001.

Podle studií je nejvyšší produkce domovních odpadů na jednu domácnost za týden v regionu North West (25,8 kg) a nejnižší paradoxně v regionu Londýn (19,7 kg). Dá se však říci, že produkce odpadů se mezi jednotlivými regiony významně neliší.

Množství vyprodukovaných odpadů ve Walesu vzrostlo mezi lety 2000 až 2003 z 22,8 kg na 24,1 kg na domácnost za týden. Největší pokles produkce domovních odpadů v období 2000 až 2003 nastal v regionu North West a East. V letech 2000 až 2003 se napříč Anglií a Walesem zvýšila úroveň recyklace v souladu s cíli Odpadové strategie (viz rámeček). Co se týče úrovně recyklace podle regionů, nejméně recykluje Londýn a nejvíce regiony South East a East.

ZPŮSOBY NAKLÁDÁNÍ

V roce 2005 bylo dominantní metodou nakládání s komunálním odpadem skládkování (62 % ze všech způsobů nakládání, obr. 2). Skládkování v Anglii ročně přispívá z více než 25 % na produkci všech emisí methanu.

V posledních dvou letech bylo dosaženo určitého omezení skládkování. V roce 2005 bylo kolem 10,7 milionu tun odpadu (37 %) využito buď materiálově (27 %) nebo energeticky (10 %). Množství komunálního odpadu, které bylo recyklováno, stále roste: zatímco v roce 2003 to bylo 16 %, v následujícím roce již 19 %. V roce 2005 byla recyklována více než čtvrtina domovních odpadů (přibližně 27 %). Anglie si klade za cíl tuto úroveň postupně zvyšovat. Také v souladu se směrnicí EU o skládkách odpadů musí omezit množství biologicky rozložitelných komunálních odpadů ukládaných na skládky v letech 2010, 2013 a 2020. Nedodržení těchto cílů by mělo za následek pokuty ve výši více než 180 mil. liber ročně.

Ve způsobech nakládání s odpady existují velké regionální rozdíly. Západní část země spaluje s energetickým využitím téměř 31 % na rozdíl od zbytku Anglie, kde je průměr 6 %. Na východě, jihovýchodě a jihozápadě je téměř čtvrtina komunálního odpadu recyklována nebo kompostována na rozdíl od zbytku Anglie, kde je průměr 16 %. Na jednotlivé uplatňované technologie má vliv také charakter sídel.

Nejvyšší úroveň recyklace je v oblastech mimo velkoměsta. V těchto oblastech je ale také nejvyšší úroveň skládkování v porovnání s velkoměsty a Londýnem. Spalování s využitím energie má nejvyšší procentuální zastoupení v hlavním městě, tj. Londýně.

V Anglii existuje vícero možností sběru oddělených složek nebo složek vhodných k recyklaci. Podíl jednotlivých typů sběru na celkovém sběru recyklovatelných složek v letech 2003 a 2004 je vidět v tab. 1. V Anglii existují tři hlavní formy sběru oddělených složek komunálního odpadu: oddělený sběr, integrovaný sběr a sběrné dvory a mobilní sběr (obr. 3).

 

NÁRŮST MATERIÁLOVÉHO VYUŽITÍ

V roce 1983 se téměř žádný podíl domovních odpadů materiálově nevyužíval a produkce domovních odpadů na 1 osobu za rok byla 397 kg. Do roku 2004 stoupla produkce odpadů na 517 kg, tj. o patnáct procent, materiá-lově se využívalo již 113 kg na osobu za rok. Množství domovního recyklovaného nebo kompostovaného odpadu v Anglii kontinuálně rostlo od 6 % v roce 1995 až na 22 % v roce 2004. Množství nerecyklovaného odpadu na osobu se snížil v posledních třech letech a momentálně je na nejnižší úrovni od roku 1983 (obr. 4).

Mezi lety 1996 až 2005 narostl podíl materiálového využití až o 300 %, nejvíce podíl zpracování kompostu, papíru a lepenky. V roce 2005 se materiálově využilo přibližně 1495 tis. tun papíru a lepenky, 748 tis. tun skla, 2379 tis. tun kompostu, 544 tis. tun kovového šrotu a 1630 tis. tun jiných materiálů (obr. 5).

 

Tab. 1 Recyklace domovních odpadů v letech 2003 a 2004

 

VÝHLED DO BUDOUCNA

V Odpadové strategii z roku 2000 byly stanoveny tři hlavní cíle: využití komunálních odpadů, jejich recyklace nebo kompostování a snížení (omezení) vzniku množství domovních odpadů. Využití komunálních odpadů by mělo (v souladu se směrnicí EU o skládkování) dosáhnout do roku 2015 hodnoty 67 % využití komunálních odpadů (s postupně stoupajícím trendem od roku 2005). Využití zahrnuje tyto procesy: recyklace, kompostování, jiné formy materiálového využití (např. anaerobní digesce) a energetické využití, k němuž se počítá spalování s přímým nebo nepřímým využitím vyrobené energie, výroba paliva z odpadů, zplyňování, pyrolýza nebo jiné technologie. Pro dosažení cílů k využití komunálních odpadů je důležitá recyklace nebo kompostování domovních odpadů. Proto druhý hlavní cíl, recyklace nebo kompostování domovních odpadů, požaduje do roku 2015 recyklovat nebo kompostovat nejméně 33 % domovních odpadů.

Jedním ze základních cílů strategie je snížení (omezení) vzniku množství domovních odpadů, které však bude vyžadovat zapojení jednotlivců, výrobců, dovozců a vládních orgánů. Od místních úřadů se vyžaduje stanovení lokálních cílů za účelem dosažení cílů strategie, přičemž snižování množství odpadů musí být prioritou, kdekoliv je aplikovatelné. Tyto cíle by měly být podpořeny akčním plánem. Úřady musí prokázat auditorům, že cíle jsou splnitelné a také musí prokazovat kontinuální zlepšování.

Odpadová strategie byla v roce 2002 revidovaná jako Strategy Unit. Cílem nové strategie je, že do roku 2020 by měla mít Anglie systém nakládání s odpady na světové úrovni, který umožní snížení environmentálních dopadů a ochranu lidského zdraví. Ve strategii dominuje několik základních principů: růst množství odpadů by neměl být závislý od růstu hrubého domácího produktu (HDP) a náklady na nakládání s odpady a jejich odstranění by měly být plně internalizovány v nákladech na výrobky a služby. Podle strategie odpovědnost za posun k více udržitelnému nakládání s odpady leží nejenom na vládě, ale i na lokálních úřadech, společnostech, obcích a domácnostech. Všechna opatření by měla být silně založena na podmínkách nákladů a přínosů. Hlavními dopady této strategie by mělo tedy být rozšíření sběrných míst, snížení růstu domovního odpadu, zvýšení úrovně domácího kompostování, zvýšení úrovně materiálového využití domovních odpadů a absolutní omezení množství komunálních odpadů ukládaných na skládky.

Ing. Tatiana Krečmerová
Ing. Terezie Kovaříková

ETC Consulting Group, s. r. o., Praha

Článek byl zpracován na základě projektu VaV "Koncepty integrovaných systémů pro optimalizaci nakládání se směsnými komunálními odpady preferující moderní principy EU a jejich posouzení metodou LCA", který od roku 2006 řeší společnost ETC Consulting Group, s. r. o., spolu s VŠCHT Praha v rámci NPVII, jehož zadavatelem je MŠMT.

 

Legislativa odpadů ve Anglii (rámeček)

Vizi trvale udržitelného nakládání s odpady upravila vláda v Odpadové strategii 2000 pro Anglii a Wales (Waste strategy 2000 for England and Wales). Na konci roku 2002 byl tento dokument revidován (Strategy Unit).

Oblast odpadového hospodářství, zejména nakládání s komunálními odpady, je upravena následujícími právními předpisy:

- zákon o ochraně životního prostředí (Environmental Protection Act 1990) - sekce 29-78 (celá druhá část zákona) - nakládání s odpady, působnost zákona: Anglie, Wales, Skotsko,

- zákon o životním prostředí (Environment Act 1995) - pátá část se věnuje odpadům, podle tohoto zákona se připravuje Odpadová strategie, působnost zákona: Anglie, Skotsko,

- zákon o recyklaci domovního odpadu (Household Waste Recycling Act 2003), působnost zákona: Anglie, Wales,

- zákon o minimalizaci produkovaného odpadu (Waste Minimisation Act 1998), působnost zákona: Velká Británie kromě Severního Irska.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down