01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Zlínsku zpracovává biologicky rozložitelné odpady komplexní systém

V posledních dvaceti letech došlo k enormnímu nárůstu nových přístupů a metod biologických způsobů využívání odpadů. Prognóza budoucího vývoje hovoří o tom, že bude možno až 30 % domovního odpadu a značnou část ostatních skupin odpadů (asi 40 % celkové produkce odpadů v Evropě) zpracovávat kompostováním a zkvašováním, tedy biologickými metodami.

Využívání biologických odpadů se stává ve vyspělé Evropě jednou z priorit. V jednotlivých zemích EU je značně rozdílný podíl vybraných kategorií odpadů, a tak odborníci jen odhadují potenciál organických odpadů na asi 80 mil. tun ročně.

SPOLEČNÉ RYSY

Při analýze řešení takto odhadnutého množství odpadů se ukázalo několik společných rysů, které je při návrzích nutno respektovat:

Využití prevenčního přístupu a prevenčních metod pro biologické odpady je méně efektivní než pro jiné kategorie odpadů.

 Je nereálné zajistit oddělení biologické složky od směsného odpadu pouze primárním tříděním u původce.

 Technologie prostého kompostování nejsou schopny efektivně zvládnout celkové množství biologických odpadů.

 Je nezbytné propojit potřeby jednotlivých původců a jednotlivých kategorií organických odpadů v jeden logistický celek. 

Sběr a svoz odpadů má své limitující faktory, které jsou dány fyzikální a chemickou nestabilitou organických odpadů, na které má vliv např. teplota, přístup kyslíku, vlhkost apod.

 Nalezení lukrativního odbytu pro vysoce kvalitní kompost u koncových odběratelů je nereálné.

Z uvedených okrajových podmínek můžeme stanovit základní principy: je třeba nalézt logisticky propojenou množinu vybraných technologií kopírujících specifika jednotlivých skupin biologických odpadů, potřeb zákazníků a možností odbytu získaných surovin nebo energií.

PROJEKT NA ZLÍNSKU

Tento princip byl základním kamenem společného projektu firem SITA CZ a TOMA Otrokovice. Projekt byl zahájen před dvěma lety a jeho hlavním cílem bylo nalézt rentabilní řešení pro velmi širokou škálu biologicky rozložitelných odpadů vznikajících na území Zlínského kraje.

Výsledkem byl sofistikovaný logistický systém provozovaný společností SITA CZ, který sbírá, sváží, shromažďuje biologické odpady od svých zákazníků a pak je odváží na komplexní technologickou linku společnosti TOMA, kde jsou tyto odpady zpracovány. Zařízení sestává ze tří stupňů a přehledně je popisuje schéma.

V prvním stupni probíhá hydrolýza biologicky rozložitelných odpadů. Cílem je zpracování využitelných částí odpadů (jako odpad kůží, bílkovinné drtě, kostí, tukového odpadu, rybích tránů, biologicky rozložitelných komunálních odpadů) a úprava dále nevyužitelných odpadů pro druhý stupeň - methanovou fermentaci.

Z prvního stupně vychází řada produktů. Je to kostní drť použitelná jako krmivo či hnojivo s vysokým obsahem přírodního fosforu. Dalším produktem je hydrolyzát oseinu, který slouží jako bílkovinná složka krmiv pro hospodářská zvířata, surovina pro textilní a koželužské přípravky a pro výrobu degradabilních tenzidů, stabilizátor pěn, základní báze pro výrobu hnojiv, plastifikátor malt a betonů, přípravek pro snížení energetické náročnosti mletí slínků nebo jako účinný lapač volného formaldehydu při výrobě dřevotřísek. Třetím produktem je hydrolyzát glutinu, použitelný stejně jako hydrolyzát oseinu.

Na druhém stupni procesu probíhá methanová fermentace, která zpracovává za mezofilních podmínek nevyužitelné odpady z prvního stupně. Produktem je zejména bioplyn, používaný se v kogeneračních jednotkách k výrobě elektrické energie a tepla, a anaerobně stabilizovaný kal, který je surovinou pro další stupeň zpracování.

Ve třetím stupni probíhá kompostování, tj. aerobní stabilizace směsi anaerobně stabilizovaného kalu z předcházejícího stupně zpracování a odpadů z údržby zeleně. Produktem je kompost, využitelný pro rekultivace skládek a jako náplň protihlukových stěn.

TOMA, a. s., prezentovala tento investiční celek na mezinárodní výstavě Země živitelka v roce 2005 a technologie byla oceněna hlavní cenou. V současné době je investice uvedena do provozu a pracuje na plnou kapacitu.

Ing. Zdeněk Horsák
generální ředitel, SITA CZ a.s.

(V článku byly použity citace z odborných materiálů vypracovaných Ing. Jindřichem Slavičínským ze společnosti SITA CZ a Ing. Zdeňkem Řičicou ze společnosti TOMA Otrokovice)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down