Blíží se léto, a to je čas hudebních festivalů pod širým nebem. Místo jejich konání rozpoznáte lehce - je pokryto závějemi kelímků od piva. Brzy by se to však mohlo změnit.
Na loňském open air festivalu v Trutnově otestovala společnost BioPlaneta (po dohodě s pořadatelem) systém, kterému říká ECR. Je založen na nahrazení výrobků z obyčejných, obtížně odstranitelných plastů bioplastem. Materiál se označuje jako PLA (Polylactic Acid) a je vyroben na bázi kukuřičného škrobu jako náhrada PET.
Samotná výroba kelímků je pouze prvním krokem systému ECR. Na velkých akcích je podstatné zavedení zálohového systému na kelímky, který zajistí, že se jich většina vrací zpět a může být recyklována. "Tímto systémem jsme schopni snížit množství odpadu až o 90 %," říká Martin Kessner ze společnosti BioPlaneta. "V loňském roce byl naším největším úspěchem festival na Pecce, kde byl nejjasněji viditelný přínos a výhody našeho sytému. Samotní pořadatelé byli překvapeni jeho efektivitou. Z předchozích ročníků byli zvyklí, že musí areál hradu po skončení akce aspoň dva dny uklízet. Díky našemu systému byl celý areál uklizen během dvou hodin po ukončení projekce, a to bez jakékoli námahy."
VÝDĚLEK PRO ZOUFALCE
Na festivalu v Pecce se používaly také příbory, talíře a misky vyrobené z bioplastu. Záloha byla stanovena na korunu a zálohované obaly vykupovala zpět jen společnost BioPlaneta, což garantovalo, že tyto obaly nebyly použity dvakrát.
" O sběr kelímků byl obrovský zájem," pokračuje Martin Kessner. "Jeden mladík si na vstupenku musel půjčit a neměl ani na pivo. Vysbíral kelímky, které návštěvníci odhodili a nevyzvedli si zálohu - uhradil tak veškeré náklady a ještě odjížděl s 1600 Kč v kapse. Celý areál vlastně nevědomky uklidili návštěvníci."
BUDOUCNOST PATŘÍ BIOPLASTŮM
Vysbírané kelímky vyrobené z bioplastu byly kompostovány na kompostárně společnosti BioPlaneta. Po jejich rozkladu, což trvá 90 dnů, by kompost měl být dále použit jako vstupní surovina pro zemědělskou produkci. "Žádné atesty na kvalitu se zatím u kompostu nedělaly, protože systém je na začátku a nebyl dostatek suroviny," vysvětluje Martin Kessner.
Největší současnou nevýhodou systému ECR jsou vyšší pořizovací náklady na bioplastové obaly. Nejsou však rozhodující. Pokud použijete levnější běžné plastové obaly a započítáte náklady na jejich odstranění, transport odpadů a úklid areálu, dostáváte se podle Kessnera na téměř stejnou částku, jako v případě bioodpadů - náklady na úklid jsou minimální a odpadní obaly lze zpracovat v nejbližší kompostárně (a ty by měly být postupně v každém městě).
"V současné chvíli rozvíjíme ECR systém nejen pro externí kulturní akce, ale také pro restaurace, firmy a další instituce. Bioplastů na bázi kukuřičného škrobu lze použít jako náhrady veškerých jednorázových obalů, například coffe-to-go, nosičů na jídlo, talířů, misek, pohárků i příborů."
Nejčastěji zmiňovanou nevýhodu bioplastů - prohlubování potravinové krize - Martin Kessner odmítá: "Zjistili jsme, že potravinová krize není způsobena neefektivním využíváním potravinových zdrojů, nýbrž regionálními nedostatky v oblasti zemědělské půdy a její nedostatečné rekultivace. Jako zpracovatelům bioodpadu nám vzniká velké množství kompostu, který je v dnešní době téměř nevyužíván. Věříme, že tato situace se bude jen lepšit."
- jhm -