Na české železnici bude otestováno několik regionálních tratí pro provoz vodíkových vlaků. Pilotní analýzu provede norská společnost SINTEF na 113 kilometrů dlouhé trati mezi Ústím nad Labem, Děčínem a Českou Lípou, následně budou vybrány i další tratě. V tiskové zprávě to uvedl Výzkumný ústav železniční (VÚZ), která se na projektu také podílí. Zatím bylo pro vodíkové vlaky vytipováno 16 tratí.
Cílem projektu, který vede Ústav jaderného výzkumu Řež, je analýza českých železničních tratí a následné vytipování oblastí, kde by vodíková doprava mohla být ekonomicky a ekologicky efektivnějším řešením proti jiným technologiím.
Na vybraných tratích tak chtějí tvůrci projektu provést technicko-ekonomickou analýzu a porovnání jednotlivých pohonů vlaků, konkrétně nafty, baterie, vodíku a hybridu. "Výsledky umožní identifikovat preferované oblasti s příznivým technologickým, ekonomickým a environmentálním výsledkem pro nasazení vodíkových vlaků a nahradit budoucí vyřazené dieselové vlaky z provozu na neelektrifikované železnici," uvedl VÚZ.
VÚZ, který je v projektu odpovědný za výběr tratí, na úvod připravil návrh parametrů pro výběr tratí. Zatím je tak pro projekt takto vytipováno 16 tratí, u kterých lze podle VÚZ předpokládat provoz pro vodíkový pohon. Parametry ovšem zřejmě upraví výsledky z pilotní analýzy trati na severu Čech. Kdy budou výsledky projektu známé, zatím tvůrci projektu neuvedli.
Projekt Regionální vodíkové vlaky na české železnici je podle tvůrců financován částkou zhruba 13,3 milionu korun z Islandu, Lichtenštejnska a Norska z fondů Evropského hospodářského prostoru a Technologické agentury ČR.*
-čtk-