Ministerstvo zemědělství (MZe) chce letos navýšit podporu obcím na stavby vodovodů a kanalizací o miliardu korun. Resort plánuje dát 300 milionů korun z vlastních zdrojů a o dalších 700 milionech vyjednává s Ministerstvem financí. V letošním roce získalo z programů na zlepšení infrastruktury vodovodů a kanalizací podporu téměř 1,8 miliardy korun 85 projektů, uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Dotační programy, které chce ministerstvo posílit, se týkají výstavby a technického zhodnocení infrastruktury vodovodů a kanalizací nebo zmírnění negativních dopadů sucha. Z dotací mohou radnice financovat i například obnovu rybníků v obcích. Letos se rozdělilo v programu na opatření proti suchu na drobných tocích a malých vodních nádržích 222 milionů korun.
Rozestavěné projekty
Navýšení prostředků má podle ministerstva urychlit financování rozestavěných projektů s přesahem do příštího roku a zahájit projekty, které čekají jen na přidělení dotace. Pokud se rozpočet navýší, lze podle resortu očekávat vydání rozhodnutí o podpoře asi 15 projektů vodovodů a kanalizací.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v červenci po jednání s vedením státních podniků spravujících povodí českých řek řekl, že kapitolu rozpočtu ministerstva na vodohospodářské stavby je potřeba posílit letos i v rozpočtu na příští rok. Ministerstvo uvedlo, že podle Koncepce na boj se suchem by na protipovodňové stavby mělo dávat čtyři miliardy ročně, letos má ze státního rozpočtu necelou polovinu.
O financování vodního hospodářství mluvil již v březnu bývalý ministr Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Uvedl, že chtěl od ministerstva financí navýšit rozpočet pro letošní rok o 2,5 miliardy korun. Upozorňoval na to, že vůli nedostatku peněz v rozpočtu mnoho obcí čeká na dotaci na stavby vodovodů. Připomněl také, že v roce 2022 získalo ministerstvo navíc 900 milionů korun až na začátku prosince, a obce tak do poslední chvíle nevěděly, zda peníze dostanou, což by se podle něj nemělo opakovat.
Vodní stavby jako priorita
V rozpočtu ministerstva zemědělství by příští rok měly výdaje na podporu vodního hospodářství klesnout z letošních více než tří miliard Kč na miliardu Kč. Poslanci sněmovního zemědělského výboru na posledním jednání navrhli, aby se v rozpočtu na příští rok do vodního hospodářství přidalo 1,1 miliardy Kč, stejná částka by se měla vzít z peněz určených na Společnou zemědělskou politiku EU. Ve středu to podpořil sněmovní rozpočtový výbor, návrh získal i kladné stanovisko ministerstva financí.
Výborný již dříve také řekl, že v rozpočtu na příští rok je potřeba najít peníze k tomu, aby mohly vodohospodářské stavby pokračovat. Není pro něj představitelné, aby se stavby vodních děl zastavovaly. Připravují se mimo jiné stavby vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku, víceúčelové nádrže Nové Heřminovy na Opavsku a soustavy vodních nádrží na Rakovnicku: Senomaty, Šanov a Kryry. Ministerstvo také v červnu uvedlo, že Evropská komise nesouhlasí s financováním 15 protipovodňových projektů z Národního plánu obnovy. Připraveno bylo 42 projektů, z toho dva náhradní. Týká se to mimo jiné projektů na přehradách Orlík, Harcov nebo Jezeří.
-čtk-