01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Můžeme dát praseti zbytky?

Problém s nakládáním se zbytky z jídelen (viz článek na straně 15), vyvolal na specializovaném serveru www.jidelny.cz velkou diskuzi. Přinášíme část ze zveřejněných příspěvků, které hezky dokumentují dopad legislativy na praxi. Dotaz: Je zakázáno...

Problém s nakládáním se zbytky z jídelen (viz článek na straně 15), vyvolal na specializovaném serveru www.jidelny.cz velkou diskuzi. Přinášíme část ze zveřejněných příspěvků, které hezky dokumentují dopad legislativy na praxi.

Dotaz:

Je zakázáno dávat někomu bez úplaty zbytky ze školní jídelny pro zkrmování domácího zvířete, ať je to pes, kočka nebo vepř? Do 14,00 mohou pokrmy jíst lidé a po 14,00 už ani zvířata?

Jak likvidovat malý počet zbytků, když se nevyplatí je odvážet a firem, které se tímto odpadem zabývají, je velmi poskromnu. Navíc cena za tuto službu je nehorázně vysoká. Za odvoz kontejneru o obsahu 1100 l platíme ročně asi 20 000 Kč a odstranění zbytků jídel má stát podle cenové nabídky asi 70-100 tisíc korun při produkci mezi 80-150 l denně.

Místo toho, abychom se jako vedoucí školních jídelen staraly o to, jak dětem chutná, a neustále jim jídelníček obnovovaly a zpestřovaly, budeme si hrát na to, že prase nemůže "sežrat" zbytky. A budeme místo toho "krmit" firmy.

Odpověď:

Pro zvířata, která jsou dále součástí potravního řetězce (např. prasata), je to zcela určitě zakázáno. Pokud jde o psy a kočky například v útulku, šlo by snad o odběru uvažovat. Mohou však zasáhnout ochránci zvířat, protože tato zvířata by neměla dostávat zbytky z našich jídel (koření, tuky). Zbytky ani nemůžete předat soukromníkovi s tím, že je bude ukládat do kompostu, nikoliv zkrmovat. Musel by totiž mít oprávnění k nakládání s odpady, případně zařízení pro hygienizaci.

Co se týče nakládání s odpady z jídelen, časem určitě nastane tlak a tyto firmy budou muset začít vznikat. Co však dělat v době mezi tím?

S dotazy, jak řešit nakládání s těmito odpady a popisem místní situace se obracejte na metodika příslušného krajského úřadu, který má tyto záležitosti na starosti. Kontaktujte firmy, které mají na starost odpady ve vašem městě, vesnici. Případně se obraťte na městský nebo obecní úřad. Vše písemně a vše si zakládejte! Pokud vám výše uvedení nenavrhnou proveditelné řešení, budete to mít alespoň doložené.

Ale ano, budeme vše evidovat, zapisovat, popisovat: teplotu v lednicích, čisté nehty kuchařek, teplotu omáčky v pětiminutových intervalech, rosný bod a stav vody na českých tocích. Vypracujeme na vše plány, popisy, jak co dělat a co dělat, když nastane něco jiného. Popíšeme, co budeme dělat v případě havárie boeningu na školní zahradu. To aby každý věděl, co má dělat. Co je jeho povinnost. A co když nastane něco, na co nebude papír s instrukcemi?
(Jeden z příspěvků v diskuzi na serveru)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down