Anglické slovo twinning, které znamená dvojče nebo těsnou spolupráci ve dvou, se ujalo v terminologii Evropské unie pro konkrétní druh projektu. Twinning je společný projekt, který v sobě zahrnuje proces partnerské zodpovědnosti.
Kandidátská země se zavazuje k provedení a podpoře reforem a členský stát zodpovídá za zabezpečení pomoci tomuto procesu po dobu trvání projektu. Na období 2000-2006 vyčleňuje EU pro twinning projekty celkem 11 mld. eur.
Páteří twinning projektů jsou dlouhodobě působící experti členských států ve správě kandidátských zemí, kteří jsou nazýváni předvstupními poradci.
Vypracování covenantu je výhradně povinností partnerů twinningu. Twinning je zaměřen především na určité důležité sektory: zemědělství, životní prostředí, finance, justici a vnitřní záležitosti.
V roce 1998 probíhalo v ČR celkem pět projektů twinning v celkové hodnotě kolem 5 mil. eur. Všechny tyto akce náleží do sektorů Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva financí, České národní banky, Ministerstva zemědělství a Ministerstva vnitra. V roce 2000 již dosáhla hodnota 20 projektů twinning v ČR 17 mil. eur. Z tohoto počtu projektů jsou tři z rezortu MŽP a jejich hodnota dosahuje 2,5 mil. UER.
Vedle registru IPPC a monitoringu kvality ovzduší je na programu twinningu i budování Centra pro hospodaření s odpady v ČR. Příjemcem tohoto projektu je Ministerstvo životního prostředí (MŽP ČR) a řešiteli Český ekologický ústav (ČEÚ) a Výzkumný ústav vodohospodářský TGM (VÚV) jako základna budoucího centra.
Požadavek na vybudování specializované základny pro odbornou, metodickou a informační podporu státní administrativy v řízení odpadového hospodářství byl zakotven ve státní politice životního prostředí a v aproximační strategii již v roce 1999. Jako nejvhodnější partner twinningu bylo vybráno Rakousko: Spolkové ministerstvo životního prostředí jako příjemce projektu a Agentura ochrany životního prostředí jako řešitel projektu. Na některých dílčích úkolech projektu budou spolupracovat i Francie a Itálie - společnosti BRGM, ADEME a ANPA.
Pokud bude návrh covenantu schválen, implementace twinning projektu Centrum pro hospodaření s odpady v ČR bude zahájena ve druhé polovině roku 2001 definováním úkolů a odpovědností budoucího centra. Následným bodem implementačního plánu bude vývoj organizační struktury, vybavování kanceláří, přestavba informačního systému a výběrové řízení na ředitele. Do poloviny roku 2002 bude ukončen i výběr administrativních a technických pracovníků pro centrum. Ve druhé polovině roku 2002 a současně i v závěrečné etapě projektu bude probíhat fáze budování komunikační sítě a fáze dohledu nad fungováním nového centra. Školení expertů by mělo proběhnout v časovém intervalu osmi měsíců od února 2002. V dlouhodobém výhledu je centrum plánováno jako organizace se 100 pracovníky, dostatečně vybavená a s vlastní administrativou.
Jednotlivé fáze projektu jsou před realizací přesně naplánovány a připraveny s cílem zajistit objektivní podklady pro požadované finanční prostředky. Avšak v praxi se v řadě různých aktivit vyskytnou nepředpokládané případy, které je nutno vyřešit. Je proto nutná určitá flexibilita rozpočtu. Z toho vyplývá, že ačkoliv celkový rozpočet pro twinning nemůže být zvýšen, lze však zrušit určitý postup a financovat postup jiný.
Jako u každého projektu, i v případě twinningu velmi záleží nejen na práci jednotlivých účastníků, ale i na zodpovědné přípravě projektu již ve fázi výběru partnerů.
Milena Peňásová,
Český Ekologický Ústav
Rozdělení oblastí pro školení
mezi jednotlivé spolupracující země
Země Oblast
definice a klasifikace odpadů
doprava a zásilky odpadů
nebezpečné odpady
Rakousko baterie
PCB a odpadní oleje
autovraky a elektronický šrot
spalování odpadů
fyzikálně-chemická úprava odpadů
Francie odpady obalů
ekonomické aspekty úpravy odpadů
Itálie biologická úprava odpadů
kaly z ČOV
Rakousko + Francie skládkování
asanace kontaminovaných ploch
ekonomika
Rakousko + Itálie metodika
právo
strategie