01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnost snížení nákladů

Možnost snížení nákladů PODTITULEK: Využití recyklátů Odpady ze stavebnictví a demolic (construction and demolition waste, CDW) jsou v Evropské unii jedním z hlavních zdrojů odpadů. V letošním roce by měla být tomuto materiálovému toku věnována zvláštní pozornost, zejména v souvislosti se směrnicí...

Možnost snížení nákladů

PODTITULEK: Využití recyklátů

Odpady ze stavebnictví a demolic (construction and demolition waste, CDW) jsou v Evropské unii jedním z hlavních zdrojů odpadů. V letošním roce by měla být tomuto materiálovému toku věnována zvláštní pozornost, zejména v souvislosti se směrnicí EU pro skládkování odpadů (1999/31/EC). Předcházení vzniku CDW, zlepšení jejich recyklace a materiálového znovuvyužití může podstatně přispět k řešení environmentální problémů a úspoře primárních zdrojů.

Ve strategii Unie v oblasti nakládání s odpady je popsána žádoucí hierarchie. Na prvním místě je prevence vzniků odpadů, poté následuje jeho znovuvyužití a nakonec zneškodnění. Tato hierarchie musí být uplatňována s určitou flexibilitou a pragmatičností. Vždy je třeba hledat nejlepší řešení s ohledem na ochranu životního prostředí, zároveň však musí být brány v úvahu sociální aspekty a ekonomické náklady.

Z širšího hlediska nejsou CDW jen ekologický problém. Mají také velký vliv na efektivnost a náklady průmyslu. Nevhodné nakládání s těmito odpady má za následek ztráty cenných surovin, zbytečné vyčerpávání zdrojů a zaplňování skládek. Způsob, jak jejich množství minimalizovat, hledá stavební průmysl stále úporněji. Důvody nejsou jen ekologické, význam má také možnost značného snížení nákladů.

Dvě hlavní složky

V CDW jsou zastoupeny dvě hlavní složky: odpad z demolic a z výstavby. U demoličního odpadu možné vždy vyhodnotit všechny vlivy na jeho kvalitu. Proto by měl být ukládán na skládkách v co nejmenší míře. Stejně je potřebné řídit nové výstavby a rekonstrukce tak, aby vznikalo minimální množství odpadů. Pro maximální znovuvyužití materiálu a jeho recyklaci je třeba zabezpečit jeho kvalitní vytřídění.

Za určitých podmínek může být dobrou možností energetické využití neminerální frakce. Obvykle se však dává přednost znovuvyužití a recyklaci.

CDW může být rozdělen podle svého původu do základních tří typů:

[*] odpad z nových staveb

[*] z rekonstrukcí a renovací

[*] z demolic.

Odpad z renovací se podobá více demoličnímu odpadu než odpadu z nových staveb, obsahuje však více vnitřních materiálů. Stavební odpad většinou pochází z přebytků, odřezků, zbytků a poškozeného materiálu a je v některých případech "čistší" než demoliční odpad. Obsah obalového odpadu z něj činí zvláštní odpadní tok.

Je zřejmé, že nakládání se stavebním odpadem se bude lišit od nakládání s odpadem z demolic. Demoliční odpad je tvořen několika jednotlivými toky. Jeho složení je ovlivňováno množstvím a povahou jednotlivých demolic. Demoliční odpad představuje kolem 40-50 % celkového CDW, renovační odpad 30-50 % a konstrukční odpad 10-20 %.

Nejdůležitějším podílem CDW je inertní frakce (cihly, kameny, beton, dlaždice), který představuje kolem 70 % CDW. V mnoha členských státech je tento podíl ještě vyšší, nad 90 %.

Za posledních 20-30 let se zvyšuje podíl neinertních materiálů (plasty, kovy), které se nacházejí v konstrukcích. To znamená, že význam neinertní frakce v budoucnosti poroste. Minerální frakce však zatím zůstává nejvýznamnější.

Z tabulky (údaje z roku 1998) jsou zřejmé zvyšující se množství CDW a recyklační poměry. Ty jsou odborníky stále považovány za nedostatečné a je snaha po jejich podstatném zvýšení.

Je však třeba podotknout, že v nejnovějších studiích v SRN a UK byly již zjištěny vyšší recyklační poměry. Problémem je také metodologie a statistické postupy pro získávání dat, které musí být koherentní, aby byla získána fakta s vypovídací hodnotou.

Zlepšení recyklace CDW

Situace v recyklaci CDW se v mnoha členských zemích velmi liší. Proto není možné mít k recyklaci jednotný, nediferencovaný přístup. Rozdíly u jednotlivých členských států jsou způsobeny situací na místním trhu a dalšími podmínkami, jako je hustota obyvatelstva a stav průmyslu. Tyto podmínky mají jednoznačný vliv na možnosti a realizovatelnost recyklačních aktivit.

Významné jsou také rozdíly v kvalitě a postupech managementu hospodaření s odpady, s nimiž se musí počítat při stanovení cílů recyklace.

Členské státy proto musí rozlišovat mezi obecnými opatřeními, platnými pro všechny, a postupy, které jsou přizpůsobeny místním podmínkám. Má-li být dosaženo požadované úrovně recyklace, musejí být na obou úrovních, mezinárodní a lokální, zajištěna následující opatření:

[*] Kvalitní provozování skládek, zavedení sankcí za polétavý odpad.

[*] Přijetí opatření, které znevýhodní skládkování CDW. Ukládání na skládky bude možné s vysokými poplatky. Zvláště vysoké ceny budou stanoveny pro nebezpečné a smíšené stavební odpady.

[*] Recyklační zařízení musejí být dostupná.

[*] Materiály odvozené od CDW nesmějí být na trhu diskriminovány, což ovšem vyžaduje také propagaci a jejich přijetí trhem. Recykláty, které vyhovují svými parametry, musejí být vždy použity místo primárních materiálů. Jinými slovy: recyklovaný materiál a primární materiál jsou oba považovány na surovinu stejné kvality.

[*] Plánované demolice, včetně selektivních demolic a odpovídajícího třídění, zajistí kvalitní recyklaci.

(Zpracováno podle materiálů F. I. R. - Mezinárodní asociace pro recyklaci stavebních materiálů)

FOTO ARCHÍV

Vznik a recyklace CDW

Stát Vznik CDW Znovuvyužití Spálení

(mil. tun) a recyklace nebo skládkování

% %

Německo 59 17 83

UK 30 45 55

Francie 24 15 85

Itálie 20 9 91

Španělsko 13 5 95

Nizozemí 11 90 10

Belgie 7 87 13

Rakousko 5 41 59

Portugalsko 3 5 95

Dánsko 3 81 19

Řecko 2 5 95

Švédsko 2 21 79

Finsko 1 45 55

Irsko 1 5 95

Lucembursko 0 n/a n/a

Evropská unie 180 28 72

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down