Modernizační fond podpoří další úpravy tepláren i rozvoj OZE

Z Modernizačního fondu půjde 30 miliard korun na projekty modernizace tepláren, rozvoj obnovitelných zdrojů i na komunitní energetiku. Prostředky se podařilo obhájit na dubnovém zasedání Investičního výboru Modernizačního fondu. Nové výzvy začnou na přelomu května a června. Cílem Modernizačního fondu je přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje, do roku 2030 má nabídnout minimálně 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek. Fond i první výzvy z něj byly spuštěny loni.

Na modernizaci soustav tepláren je podle MŽP v programu HEAT vyčleněno 14 miliard korun, sedm miliard korun půjde na nové obnovitelné zdroje energie v energetice (OZE) z programu RES+. Projekty pro zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí v průmyslové výrobě zařízení, která jsou která jsou součástí systému emisního obchodování EU ETS, poputuje šest miliard ze sekce ENERG ETS a na moderní veřejné osvětlení pak jedna miliarda korun z programu LIGHTPUB. Jde o druhý balík peněz pro teplárny, výstavbu fotovoltaiky a inovace v průmyslových podnicích, který Česko obhájilo v souvislosti s fondem, když první získalo v loňském roce.

Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana (SFŽP) nové prostředky umožnily rozšířit dotační výzvy o další oblasti a žadatele. SFŽP má na starost správu a rozdělování dotací a přípravu i obhajobu tvz. schémat před Evropskou investiční bankou a Evropskou komisí. Valdman sdělil, že za necelý rok od prvních výzev byla schválena celková podpora 4,4 miliardy korun pro téměř stovku projektů.

"Přechod na čistší energetiku a zbavování se závislosti na fosilních zdrojích potřebujeme i v kontextu dnešní ruské agrese. Proto ještě letos chceme vypsat minimálně deset nových výzev v Modernizačním fondu," uvedla k dotacím ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). "K nim patří především nové dotace na výstavbu FV elektráren v menších obcích do tří tisíc obyvatel. Obce se díky projektům posunou k větší energetické soběstačnosti a budou moci nastartovat komunitní energetiku," dodala ministryně.

Z Modernizačního fondu bylo doposud vypsáno sedm výzev z prvních tří programů HEAT, RES+ a ENERG ETS s celkovou alokací 18,3 miliardy korun. U většiny výzev byl zároveň spuštěn neomezený zásobník. SFŽP podle rezortu zatím přijal přes 400 žádostí s požadavkem na dotaci 33 miliard korun. Další prostředky budou MŽP a SFŽP obhajovat na říjnovém Investičním výboru v Praze. Ve výboru zasedají zástupci 13 zemí Evropské unie a reprezentanti Evropské investiční banky a Evropské komise.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down