01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mobilní třídírna: řešení pro směsný komunální odpad?

Systém svozu netříděného komunálního odpadu a jeho následné automatizované třídění na využitelné složky je levnější než současné postupy, a navíc respektuje požadavek na minimalizaci odpadů.

Mobilní třídění TKO je rozumným řešením nakládání s odpady - nevyžaduje různé druhy popelnic a kontejnerů, svozových vozů ani složitou organizaci svozu, což odpovídá filozofii EU, která prosazuje minimalizaci přepravy odpadů s využitím moderních technologií.

V současné době preferovaná a silně mediálně podporovaná metoda separovaného sběru odpadu slouží podle našeho názoru pouze firmám zabývajícím se svozem, skládkováním a spalováním odpadu. Poplatky, vybírané na podporu recyklace, se přitom nevracejí do podpory recyklačních technologií. Obce jsou podle zákona vázány k separovanému sběru, na nějž však doplácejí a musí jej dotovat ze svých rozpočtů. Obsah barevných kontejnerů často neodpovídá jejich určení, jejich obsah (zejména u plastů) je nutno roztřídit podle druhu a chemického složení. Z toho plyne, že složky separovaného sběru musí tak jako tak projít třídicí linkou.

Je jisté, že snaha o optimalizaci celého procesu nakládání s odpady by narazila na odpor zainteresovaných subjektů (a politiků), stejně tak jako snaha o minimalizaci objemů skládek jejich rozebíráním a tříděním. Jistou nadějí zůstává výše zmíněná filozofie EU a pomalu sílící názory odborné veřejnosti i státní správy na prosazení stop stavu skládek odpadu.

UPLATNĚNÍ MOBILNÍCH TŘÍDÍREN

Princip mobilní třídírny je založen na myšlence soustavy jednotlivých strojů a zařízení, umístěných v standardních přepravních kontejnerech nebo na rámech, identických s rámy přepravních kontejnerů. Tyto celky se přepraví na místo určení, umístí na připravenou plochu, připojí na zdroje energií a uvedou do provozu. Po zpracování daného množství TKO, případně rozebrání skládky, se zařízení opět odpojí, naloží na přepravní kamiony a odveze na jiné místo. Celá třídírna pak pracuje v automatickém režimu s minimálním využitím ruční práce - nejedná se tedy o ruční třídírnu.

V ČR se vyskytuje řada problematických a obtížně odstranitelných skládek. Jejich likvidace by vyžadovala jednak dlouhodobá jednání, jednak náklady ve výši desítek milionů Kč. Podle našeho názoru je výhodnější investovat do mobilní třídicí technologie, odpad rozebrat a předat k recyklaci, případně recyklovat přímo. Investiční náklady jsou srovnatelné, navíc lze kalkulovat s příjmem za prodej druhotných surovin nebo výrobků (plastové palety). Tato investice je přitom pouze jednorázová, technologické zařízení lze trvale používat.

Dalším uplatněním mobilní třídírny je možnost rozebírání starých skládek za účelem minimalizace jejich objemu, a tím snížení tlaku na otevírání nových skládek. Podle názoru IPU by ostatně každá skládka měla disponovat podobným zařízením a ukládat pouze odpad dále nepoužitelný. Současný stav, kdy se ukládá prakticky netříděný komunální i jiný odpad, považujeme za neefektivní (kromě pro provozovatele skládky) a krátkozraký.

HLAVNÍ SOUČÁSTI TECHNOLOGIE

Technologie je postavena na podrobných rozborech odpadů. Z nich vyplývá mimo jiné to, že téměř polovinu komunálních odpadů tvoří organické kuchyňské a zahradní odpady a papír, čili materiál velmi vhodný ke kompostování. Proto je vhodné třidičku doplnit zařízením pro intenzivní výrobu kompostu nebo alternativně reaktorovou skládku pro výrobu plynu (metan). Podívejme se podrobněji na jednotlivé součásti technologie.

Autogenní mlýn

Jde o nejdůležitější prvek vstupní části linky. Jeho funkce spočívá v uvolnění a zmenšení objemu TKO a oddělení flexibilního odpadu včetně jeho zvlhčování. Během otáčení se obsah mlecího bubnu zachycovaný noži a vynášecími lištami převrací, přičemž jeho tvrdé, těžké a ostré částice působí jako mlecí tělesa (autogenní mletí). Přitom jsou řezány plastové pytle s odpady a jsou zdrobňovány biogenní části jako kuchyňské a zahradní odpady. Papír, který vlivem vlhkosti obsažené v odpadu nebo předchozího vlhčení ztratil pevnost, je trhán a sbalován do kulovitého tvaru. Zvlhčování lze vypnout, pokud má odpad dostatečnou vlastní vlhkost, nebo směřuje po zpracování do spalovny.

Po určité době mletí dochází ke sbalování flexibilních částí, jako jsou provazy, kabely, dlouhé plastové fólie nebo dráty do dlouhého pletence. Současně dochází k zrnitostnímu dělení odpadu tak, že se ve spodní části výstupní sekce mlecího bubnu soustřeďují jemné podíly o větší hustotě, zatímco nahoře částice lehké a větší. Odpad se z výstupního ústí bubnu vypouští přes výsypku na dopravní pás. Vypouštění se provádí selektivním způsobem. Při částečném oddálení víka od výstupního ústí se nejprve na pás, pohybující se jedním směrem, vypouští jemné částice zpracovávaného odpadu, jejichž maximální velikost a množství mohou být voleny s ohledem na optimální funkci navazujících třídicích zařízení. Při postupném otevírání víka do krajní polohy a po změně směru pohybu pásu se potom vypouštějí kusy nadměrné velikosti včetně pletence flexibilních částí.

Bubnové síto

Síto slouží k rozdělení zpracovávaného odpadu na podsítnou (do 50 mm) a nadsítnou frakci. Obě frakce pak postupují dvěma větvemi k dalšímu třídění, separaci kovů a návaznému zpracování.

Separátor plastových folií

Separátor plastových fólií umožňuje vytřídit lehké plastové fólie z nadsítného podílu odpadu. Hlavní částí je rotující kotouč a ventilátor, které jsou umístěny nad dopravním pásem. Pomocí ventilátoru jsou plastové fólie přisávány ke kotouči a vynášeny na vedlejší dopravník. Zde již na fólie nepůsobí podtlak ventilátoru a folie opadávají volně do násypky tohoto dopravníku.

Balistický třídič

Slouží pro vytřídění tvrdých plastů z nadsítného podílu odpadu za bubnovým sítem. Skládá se z dopravního pásu, který je umístěn v patřičné výšce na nosné konstrukci a ventilátoru, který fouká vzduch proti částem odpadu padajícím z pásu Padající částice odpadu jsou vychylovány proudem vzduchu podle měrné hmotnosti a tím roztřiďovány, v našem případě na tvrdé plasty a zbytek odpadu. Roztříděné částice padají do příslušných násypek dopravníků.

Vzduchový třídič

Slouží ke konečnému vytřídění těžkých minerálních částic (skleněné střepy, kameny apod.). V zařízení jsou lehké částice unášeny vzduchem do výstupní sekce třídiče. Těžké částice nejsou unášeny vzduchem a padají po pásu volně dolů (minerální odpad).

Ekonomická úvaha

Linka na třídění TKO je projektem společnosti IPU Praha, s. r. o. Vychází z technologie REWAST, kterou zpracoval již neexistující Výzkumný ústav nerostných surovin v Kutné Hoře (Ing. Tobola). Podobný systém podle našich znalostí ČR ani v EU neexistuje. Ekonomické srovnání se současnými technologiemi je obtížné. Víme, že nejlevnější je odpad prostě netřídit a zahodit. Jenže to odporuje zdravému rozumu a péči o životní prostředí. Třídicí technologie (i recyklační) jsou investičně nákladné a jestliže firmy nakládající s odpadem nikdo a nic nenutí, aby se chovaly s ohledem na životní prostředí, jsme ve stavu, v jakém jsme.

Ing. Petr Utěkal

IPU PRAHA, s. r. o.

PRODUKTY TŘÍDĚNÍ Z MOBILNÍ TŘÍDÍRNY KTO

Prosev - podíl v zrnitosti pod 50 mm, obsahující převážně biogenní složky odpadu a papír ve tvaru sbalků, střepy, minerální odpad, drcené kosti, plasty pod 50 mm.

Lehké plasty - plastové fólie mechanicky očištěné při mletí v autogenním mlýnu. Směs těchto plastů neobsahuje papír.

Tvrdé plasty - směs plastových obalů od kapalin, jogurtů apod. Odpad je zvnějšku čistý, uvnitř nádobky obsahují zbytky obsahu.

Železný šrot - struktura podle obsahu v odpadech, převážně plechovky.

Barevné kovy - při separaci se bez problémů oddělují Al plechovky od jiných vodivých kovů a slitin.

Spalitelný odpad - převážně textil, boty, koženkové tašky, zbytky tvrdého papíru, které nebyly dostatečně umlety (karton, knihy apod.) anebo mletí vzdorují (krabice od mléka). Neobsahuje biogenní materiál, sklo, Al.

Flexibilní odpad - určený na skládku. Smotek dlouhých plastových folií, koberců, drátů, provazů, pásek. Je oddělován na výstupu z autogenního mlýna.

Minerální odpad - směs minerálního odpadu, stavebního materiálu, střepů, škváry, kostí, ... Frakce vzniká při čištění kompostu vzduchem.

Spalitelný odpad

Kompost.

PŘÍJMY Z PROVOZU TŘÍDICÍ LINKY TKO

Kč/rok Kč/kg
Poplatek za příjem TKO 30 000 000 1
Barevné kovy 7 650 000 20
Plasty (výrobky) 59 490 000 15
Magnetické kovy 5 587 500 5
Textil 1 512 000 0,5
CELKEM 104 239 500

Předpokládaná kapacita 30 000 t/rok

Příjmy pocházejí:

- z poplatku za zpracování odpadu

- z prodeje surovin

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down