17.07.2024 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Množství odpadních elektrozařízení v Evropské unii a zemích ESVO

Množství elektrického a elektronického odpadu v zemích Evropské unie narůstá. Jedním z klíčových kroků, kterými unie řeší tuto problematiku, je směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ). Ta stanovuje cíle pro sběr, opětovné použití a recyklaci tohoto druhu odpadu. Směrnice také podporuje vývoj evropských standardů pro sběr a zpracování odpadu, což pomáhá zlepšit efektivitu recyklačních procesů.

Výzvy a úspěchy EU v nakládání s elektrickým a elektronickým odpadem

Množství elektrických a elektronických zařízení (EEZ) uvedených na trh v Evropské unii se za poslední desetiletí výrazně zvýšilo, jak ukazují data Eurostatu. Množství EEZ uvedených na trh vzrostlo z 7,6 milionu tun v roce 2012 na 13,5 milionu tun v roce 2021, což představuje nárůst o 77,1 procenta. Zároveň se zvýšil sběr elektroodpadu (OEEZ) z 3,0 milionu tun v roce 2012 na 4,9 milionu tun v roce 2021, tedy o 65,1 procenta. Tento růst podtrhuje úsilí EU o zlepšení recyklace a opětovného použití elektroodpadu. Množství zpracovaného OEEZ vzrostlo o 54,2 procenta, a to z 3,1 milionu tun v roce 2012 na 4,8 milionu tun v roce 2021. Recyklovaný a opětovně použitý odpad se za toto období zvýšil z 2,4 milionu tun na 4,0 milionu tun, což představuje nárůst o 64,8 procenta.

Tyto údaje zdůrazňují význam efektivního nakládání s elektronickým odpadem v EU, kde je klíčové nejen zvýšení sběru, ale i zlepšení recyklačních procesů a opětovného použití materiálů. Cílem je nejen minimalizovat environmentální dopad, ale také využít ekonomické příležitosti spojené s recyklací vzácných materiálů obsažených v elektronických zařízeních.

Sběrné cíle elektroodpadu v EU

Směrnice o OEEZ stanovuje cíl sběru na 45 procent od roku 2016 a od roku 2019 se zvýšil na 65 procent. Některé členské státy EU, včetně Bulharska, Česka, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Malty, Polska, Rumunska, Slovinska a Slovenska, mohly na základě odchylky stanovené v čl. 7 bodu 3 směrnice odložit dosažení cíle sběru do 14. srpna 2021.

Výkonnost členských států

V roce 2021 dosáhlo 16 členských států cíle 45 procent, zatímco dva státy překročily 65 procent. Míra sběru je vypočítaná jako množství sebraného OEEZ ve vztahu k množství OEEZ vytvořeného ve stejném roce. Tuto metodiku zvolilo Dánsko, Lucembursko a Maďarsko. Island si také vybral tuto metodu, ale údaje jsou k dispozici pouze za referenční rok 2020. Pro tuto metodu výpočtu stanoví směrnice o OEEZ cíl sběru ve výši 85 % od referenčního roku 2019. Několik dalších členských států poskytlo tyto údaje a výpočet na dobrovolném základě.

Vzhledem k přechodu z předchozí metodiky, která používala 10 kategorií výrobků pro elektrozařízení na novou metodiku využívající 6 kategorií výrobků s účinností od referenčního roku 2020, země vypočítaly míru sběru na základě průměrné hmotnosti elektrozařízení uvedených na trh ve tři předchozí roky odhadem částek na roky 2018–2020 podle nové metodiky (tyto částky se nezveřejňují). Průměr za tři předchozí roky podle metodiky 6 kategorií byl vypočten jako sebraná OEEZ dělená mírou sběru OEEZ.

Zdroj dat

Údaje o OEEZ vykazují členské státy EU podle rozhodnutí 2005/396/ES, kterým se stanoví pravidla pro sledování dodržování předpisů členskými státy EU a zavádějí formáty dat pro účely směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (směrnice OEEZ). Členské státy EU mají povinnost do 18 měsíců od konce referenčního roku podat komisi zprávu o dosažení cílů pro sběr, opětovné použití, recyklaci a/nebo využití OEEZ na základě rozhodnutí 2005/369/ES. Toto rozhodnutí komise zůstalo v platnosti poté, co byla směrnice 2002/96/ES zrušena a nahrazena směrnicí 2012/19/EU (článek 25).*

Hana Tomášková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down