VYNÁLEZ UŠETŘÍ 600 MILIÓNŮ Pražská spalovna komunálního odpadu v Malešicích oznámila, že díky vynálezu svých zaměstnanců je schopna snížit emise dioxinů do ovzduší a vyhovět tak i normám, které pro emise těchto látek stanovila Evropská unie. Vyhlášky, připravované v rámci harmonizačního procesu...
VYNÁLEZ UŠETŘÍ 600 MILIÓNŮ
Pražská spalovna komunálního odpadu v Malešicích oznámila, že díky vynálezu svých zaměstnanců je schopna snížit emise dioxinů do ovzduší a vyhovět tak i normám, které pro emise těchto látek stanovila Evropská unie.
Vyhlášky, připravované v rámci harmonizačního procesu české legislativy s právním systémem EU, předpokládají zavedení emisního limitu pro dioxiny s hodnotou 0,1 nanogramů/m3 TEQ. Tato vyhláška bude platit pro nově zřizovaná zařízení po roce 2001 a pro stávající po roce 2003.
Odborníci Pražských služeb, a. s., v předstihu - a také pod tlakem veřejnosti a nezávislých organizací - vyvinuli a prvního dubna spustili novou unikátní technologii snížení obsahu dioxinů a rtuti ve spalinách. Vývojové práce na technologii začaly před 15 měsíci a na přelomu roku 1999-2000 proběhly provozní zkoušky. Podle měření během zkoušek, provedeného firmou TESO, vyhověly emise dioxinů evropským limitům (viz tabulka).
Pokud by spalovna instalovala klasický třetí stupeň čištění kouřových spalin, investice by dosáhly více než 600 miliónů Kč a negativně by se to promítlo do ceny za spalování odpadu. Nová technologie si podle údajů vedení spalovny vyžádá pouze zvýšení provozních nákladů ve výši přibližně 3 mil. Kč ročně.
AKTIVNÍ UHLÍ
Metoda čištění kouřových plynů a technologie na odstraňování PCDD/F z kouřových plynů je založena na aplikaci látky Sorbalit do okruhu linek čištění kouřových plynů. Jedná se prakticky o dávkování aktivního uhlí (nebo koksu) společně s vápennou suspenzí do teplých spalin, kde dojde k vyvázání těžkých kovů (hlavně rtuti) a zároveň látek PCDD/F (dioxiny). Na základě znalosti místní technologie a dostupných sorbentů byla odborným týmem zvolena metoda použití aktivního uhlí typu AK NORIT L 140 (89% vápno + 11% AC), látka obchodně nazývaná Sorbalit, s jemnou granulací max. 90 mikronů. Sorbalit byl původně dovážen z Dánska, nyní však probíhají jednání s Českomoravským cementem o jeho výrobě u nás (dovážel by se pouze AK NORIT).
Tato metoda, jinak užívaná u polosuchých metod čištění spalin, byla v Malešické spalovně poprvé aplikovaná u mokré vápenné vypírky. Proto bylo nutno prověřit možné zápory této metody. Jednalo se především o otěruvzdornost rozváděcího pogumovaného potrubí vápenné suspenze a čerpadel, ucpávání nástřikových trysek, měření rychlosti usazování vápenného roztoku a hlavně účinnosti metody ve stávající technologii.
POPIS PROCESU
Při běžné mokré vypírce jsou proudy spalin nejdříve zbaveny v prvním stupni čištění pevných prachových částic pomocí tkaninových filtrů nebo odlučovačů a poté jsou ve druhém stupni čištění sprchovány vodní suspenzí nebo roztokem vápenné reakčně absorpční složky. Absorpční složka je schopná chemicky vázat, přeměnit nebo absorbovat škodlivé látky, ve spalinách obsažené. Znečištěná kapalina, vystupující z mokrého, tzv. druhého stupně čištění je odváděna až na počátek celého čistícího procesu - před první stupeň čištění, kde se rozprašuje do proudu spalin. Tam částečně kondenzuje a je opakovaně technologicky využita.
Nevýhodou je, že tato zařízení nevykazují potřebnou účinnost, pokud jde o skupiny vysoce nebezpečných látek tj. těžké kovy a jejich sloučeniny, zejména rtuti, polychlorovaný dibenzo-p-dioxiny a dibenzo-p-furany.
Vynález v Malešické spalovně spočívá v tom, že se jako prací kapalina v druhém stupni použije vodná suspenze nebo roztok reakčně absorpční složky, tvořené kromě vápenného podílu ještě uhlíkovým adsorbentem s celkovým vnitřním specifickým povrchem alespoň 300 m2/g. Adsorbentu je tolik, aby jím byly zachyceny kontaminující látky včetně rtuti a jejích sloučenin, polychlorovaných dibenzo-p-dioxinů a dibenzop-furanů obsažené ve spalinách.
Z druhého stupně čištění je uhlíkový adsorbent spolu s prací kapalinou odváděn před první stupeň čištění do rozprachové sušárny. Zde se rozptýlený uhlíkový adsorbent vyloučí v podobě mechanických částic do proudu spalin a vstupuje do prvního stupně. Při tom adsorbuje kontaminující látky v těchto spalinách obsažené a spolu s nimi pak pokračuje do druhého stupně. Adsorpce díky tomu probíhá v obou stupních čištění.
Zástupci spalovny nepředpokládají zvýšení množství pevných odpadů z čištění spalin o více než 5 %. Konkrétní čísla však budou známa až po delší době provozu. Pevný odpad bude stejně jako ostatní škvára ze spalovny odvážen k solidifikaci na skládku SOP Benátky.
- dk -Průměrné naměřené hodnoty znečišťujících látek ve spalinách
Látka Pův. způs. Nový způsob
čištění čištění
Dioxiny1
(nanogram/m3) 1,59 0,095-0,17
Rtuť a její
sloučeniny
(mikrogram/m3) 54 0,6-2,4
1Polychlorované dibenzo-p-dioxiny a dibenzo-p-furany