Slováci vysbírali více loni než 820 milionů nápojových obalů, ze kterých se následně vyrobily nové lahve a plechovky. V zemi funguje od loňského ledna celoplošný zálohový systém. Zpětná míra sběru k recyklaci dnes činí více než 70 %, což je o deset procentních bodů více než rok předtím.
Slovensko se v minulém roce stalo jedenáctou evropskou zálohující zemí. Nápojové obaly mohou spotřebitelé vracet na více než 3000 sběrných místech. Nově vybudovaná sběrná síť obsahuje také pět meziskladů a jedno třídící centrum.
„Náš systém je cirkulární, funguje na základě principu z petky do petky a z plechovky do plechovky. To znamená, že vysbírané obaly jsou využívány pro výrobu nových nápojových obalů. Původní předpoklady v prvním roce očekávaly míru návratnosti 60 %. To jsme překonali o více než deset procentních bodů, navzdory extrémně krátké době na vybudování systému,“ řekl Marián Áč, ředitel Správce zálohového systému na Slovensku.
Celkově bylo na slovenský trh v loňském roce uvedeno zhruba 1,1 miliardy nápojových obalů. Před zavedením zálohování dosahovala míra sběru u PET lahví úrovně kolem 60 %.
„Podle norské studie představuje recyklace jedné PET lahve oproti jejímu energetickému využití úsporu energie ve výši 1 kWh, v případě plechovky je to 0,46 kWh. Pokud člověk neodhodí PET lahev či dvě plechovky do koše a místo toho je vrátí do sběrného místa, odkud putují k opětovnému využití, ušetří v přepočtu například 25 hodin chodu elektrického strojku nebo by se mohl 4 hodiny plavit na elektrickém člunu,“ uvedla Kristýna Havligerová z Iniciativy pro zálohování.
Spustit zálohový systém plánují také Skotsko, Rumunsko, Turecko a Řecko. Pevné datum spuštění v dalších letech už mají i země, jako je Maďarsko, Polsko, Rakousko či doposud nezapojené části Velké Británie.*
-zr-