Ministerstva předloží návrh postupu kvůli Turówu do konce února

Ministerstva životního prostředí a zahraničí předloží vládě do konce února návrh dalšího postupu ohledně polského hnědouhelného dolu Turów poblíž českých hranic. Evropská komise (EK) v polovině prosince dala částečně Česku za pravdu ve sporu o prodloužení a rozšíření těžby v dole. Exekutiva EU dospěla k závěru, že Polsko nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nedostatečně informovalo o svých záměrech sousední státy.

Právně nezávazné stanovisko EK, které unijní exekutiva vydává jen k některým dvoustranným sporům, nyní může Česko využít při případné žalobě u unijního soudu. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že na přípravě žaloby se pracuje, vláda o jejím podání podle něj rozhodne v nejbližších týdnech. K Turówu se ještě uskuteční jednání mezi Českem a Polskem.

Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Smrž uvedl, že tím, že EK odůvodněné stanovisko vydala, potvrdila částečně české argumenty vůči postupu Polska, a to zejména v oblasti nedodržení evropského práva při hodnocení vlivu záměru na životní prostředí. Za nejdůležitější ale považuje, že podání podnětu k EK pomohlo dostat polské kolegy k jednacímu stolu a hledat věcné řešení, které by pomohlo kompenzovat či eliminovat důsledky těžby pro životní prostředí. "Liberecký kraj se snaží využít času k tomu, aby se pokusil s investorem dojednat některá kompenzační opatření," uvedl.

Petříček napsal, že k Turówu bude česká strana ještě s Polskem jednat právě o stanovisku EK. "Na přípravě žaloby se mezitím pracuje, vláda o jejím podání rozhodne v nejbližších týdnech. Prosazuji využití všech možností, které máme, abychom ochránili naše občany a naše životní prostředí," poznamenal.

Praha loni koncem září oslovila Brusel, neboť Polsko podle ní při prodlužování těžby porušilo povinnosti vyplývající ze čtyř unijních směrnic a ze smlouvy o fungování EU. Komise dospěla k závěru, že Varšava pochybila při uplatňování směrnic o posuzování vlivu na životní prostředí a o přístupu k informacím, například pokud jde o "informování veřejnosti a členských států zapojených do přeshraničních konzultací". Chyba na polské straně byla také v tom, že úřady rozhodovaly o dole na základě starých zákonů, které nebyly zcela v souladu s unijním právem.

České stížnosti na porušování dalších dvou směrnic, týkající se mimo jiné vlivu na zásoby pitné vody, jsou podle EK vzhledem k předloženým důkazům a argumentům obou stran neopodstatněné.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Polské ministerstvo klimatu letos v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Plánovanému rozšíření se brání hlavně obyvatelé příhraničních oblastí Libereckého kraje. Lidé se obávají zvýšeného hluku a prašnosti a především ztráty vody.*

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down