01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minimalizace odpadů a čistší výroba

Čistší výroba je nástrojem pro realizaci hierarchie nakládání s odpady. Snižuje negativní dopady na životní prostředí a má pozitivní ekonomický efekt. Podniky zavádějící čistší produkci lépe využívají vstupy do výroby (surovinové, energetické apod.) a efektivněji realizují jejich transformaci na...

Čistší výroba je nástrojem pro realizaci hierarchie nakládání s odpady. Snižuje negativní dopady na životní prostředí a má pozitivní ekonomický efekt.

Podniky zavádějící čistší produkci lépe využívají vstupy do výroby (surovinové, energetické apod.) a efektivněji realizují jejich transformaci na výrobky při současném snižování produkce odpadů a znečištění.

Čistší výroba je strategií ochrany životního prostředí, zaměřená především na prevenci, kdy je omezován vznik odpadu nebo se předchází jeho vzniku. Nutnost reakce výrobce na vnější prostředí vytváří pro podnik motivaci, aby zlepšil svoje environmentální chování.

Logistika odpadů

Už při projektování výrobních procesů je nevyhnutelné zkoumat, co je v oblasti nakládání s odpady vznikajícími při výrobě problémem procesu, vymezit tento problém a hledat alternativy řešení. Vypracuje se logistika řešení odpadů. Z pohledu managementu je nutné uvažovat, jak tento odpad racionálně využít, předzpracovat a recyklovat s přihlédnutím na náklady a rizika spojené s využitím zdrojů a tvorbou odpadů. Nezanedbatelný je i fakt, že odstranění odpadu uvolňuje lidi pro jinou činnost, má tedy ekonomický efekt.

Zvyšování přínosů změnou vstupních materiálů, technologickými změnami, modifikací výrobních procesů nebo použitím odpadů jako suroviny pro jiný proces se redukují ekologické dopady podniku na prostředí.

Problém životního prostředí je v malých podnicích obvykle považován za vedlejší, kterou je sice třeba řešit, ale až na konci -"end of pipe". Tento požadavek by však měl být integrován do všech činností organizace, podobně jako otázky produktivity, odbytu a životního cyklu výrobku. Proto je nutno sledovat materiálové a energetické toky v celém řetězu od suroviny přes výrobu, distribuci, spotřebu až k znovuvyužití amortizovaného výrobku.

Metodika řešení produkce odpadů

Jednoduché metody zkoumání jsou založené obvykle jen na "povrchní" materiálové bilanci, podle níž se materiálové vstupy rovnají hotové výrobky plus odpady.

Tento přístup neřeší daný problém. Kritickým bodem je stanovení příčin vzniku odpadu, určení variant řešení a implementace nových postupů. Na základě uvedených skutečností je možno metodický postup rozdělit do tří základních fází: vymezení problému, hledání řešení a realizace vybraného řešení.

Důležitým faktorem přežití výrobních podniků v boji o světové trhy je též schopnost maximálně redukovat interní odpad a zamezit plýtvání zdroji. Uvedenou problematiku je možné rozvíjet více postupy omezení vzniku odpadů a nakládání s nimi. Jednou z nich je způsob identifikace odpadu formou dotazníku. Tento způsob spočívá v dostatečně přesném měření materiálových vstupů a výstupů.

Identifikují se "body odpadu" praktickým pozorováním výrobního procesu. Analyzují se otázky vzniku, prevence a eliminace produkce odpadů. Z analýzy výstupů různých realizovaných projektů vyplývá, že už prostřednictvím neinvestičních organizačních opatření je možné snížit množství odpadů v podniku až o čtvrtinu.

Ochrana životního prostředí vyžaduje plánovité zviditelnění každého plýtvání drahými a nedostatkovými zdroji a snižováním zátěže životního prostředí ve všech oblastech struktury podniku.

Trendy v oblasti environmentálního managementu směřují k širokému používání postupů čistší produkce, jak na úrovni podniků -zaváděním norem pro EMS, tak na úrovni státní správy -směrnicemi integrované prevence a kontrolami znečištění.

Východiska pro zlepšení stavu

Nadměrnou spotřebu neobnovitelných přírodních rezerv, která má za následek neúměrnou produkci odpadů a škodlivin a neustále zvyšování nákladů, je nutné nahradit cílevědomým využíváním materiálových a energetických zdrojů.

Množství odpadů, které produkujeme, je tak obrovské, že jejich zneškodňování problém neřeší, protože i ty nejdokonalejší metody aspoň částečně znečišťují a poškozují přírodu.

Řešením, které naléhavě potřebuje naše životní prostředí, je předcházet vzniku odpadů a minimalizovat je ve smyslu následujících kroků:

snižovat - předcházet vzniku odpadů a eliminovat jejich produkci na nevyhnutelně potřebnou míru,

znovu používat - mnoho odpadů je možné používat opětovně, nebo je použít jinak,

recyklovat - pokud není možné další použití.

Tato východiska nacházíme v čistší produkci, která nejméně zatěžuje životní prostředí při zajištění energetických a materiálových úspor.

Technologický vývoj umožňuje mnohonásobně zmenšit množství vyprodukovaného odpadu na jednotku produkce. Výsledkem pokroku v technologii je menší množství vstupních surovin a mnohem méně odpadu při stejném množství produktu.

Přesto v současných podmínkách u mnoha našich podniků dále přetrvávají řešení typu "end of pipe", tedy nevratné zneškodňování odpadů na výstupu s použitím některé ze standardních zneškodňovacích technologií. Zavádění projektů čistší produkce zůstává převážně v teoretické rovině.

Doc. Ing. Ružena Králiková, PhD.

Prof. Ing. Miroslav Badida, PhD.

Katedra environmentalistiky a řízení procesů,

SjF TU v Košicích

  obr

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down