Mezinárodní dohoda s Kyrgyzstánem má nabídnout podnikatelské příležitosti, dotkne se i zpracování odpadů

Podnikatelům by mohla při obchodování s Kyrgyzstánem pomoci dohoda o posíleném partnerství a spolupráci mezi EU, jejími členskými státy a Kyrgyzstánem. Vláda ji předložila k posouzení poslancům a senátorům. Dohoda, podepsaná letos v červnu v Bruselu, se kromě toho dotýká například lidských práv, boje proti terorismu nebo zbraní hromadného ničení a zahrnuje také spolupráci v ochraně klimatu. Očekává se, že část dohody týkající se obchodu zajistí lepší regulační prostředí pro hospodářské subjekty, a přinese tak podnikům v unii značné hospodářské výhody, uvádí vláda v důvodové zprávě.

Ekonomická závislost

Protože jde o dohodu takzvaně prezidentské kategorie, dostane ji po ratifikaci ve Sněmovně a v Senátu k podpisu hlava státu. Vzájemné vztahy jsou podle vlády dobré, chybí však výrazná témata. Kyrgyzská strana podle ní oceňovala českou rozvojovou pomoc.

Vláda uvádí, že po obchodní stránce je pro Česko perspektivní spolupráce hlavně ve vodohospodářství, zpracování odpadů, zelené energetice, zemědělství nebo v rozvoji infrastruktury. Podle serveru Businessinfo.cz, který provozuje agentura CzechTrade, patří mezi další příležitosti dodávky pro zahraniční investory například v těžbě. Server upozornil na to, že hlavním omezujícím faktorem je chronický nedostatek peněz.

"Kyrgyzstán patří k nejchudším zemím v regionu Střední Asie, má tradičně silné vazby na Rusko, na kterém je do značné míry ekonomicky závislý. Toto spojení se projevuje přítomností více než jednoho milionu zahraničních dělníků z této země v Rusku a více než devadesátiprocentní závislostí na energiích dodávaných Ruskem," uvádí Businessinfo.cz

Podle serveru v letech 2018 až 2021 představoval vzájemný obchod asi 200 milionů korun. V roce 2022 víc než čtyřnásobně vzrostl, a to hlavně kvůli nárůstu vývozu o 386 procent. Loni vzrostl vývoz z Česka o téměř 149 procent. "Důvodem je změna toků peněžních prostředků v souvislosti s aktuální geopolitickou situací," uvádí server. Podle mnichovského hospodářského institutu Ifo patří Kyrgyzstán mezi země, které dodávají Rusku zboží podléhající západním sankcím. Z Česka se do Kyrgyzstánu vyvážela hlavně osobní auta, baterie, žárovky nebo potrubí.

Demokratický předák ztrácí pozici

"V minulosti byl Kyrgyzstán považován za šampiona demokracie ve Střední Asii, ale tuto pozici v posledních letech opustil," poznamenává vláda. Loni v této středoasijské zemi například skončilo víc než 30 lidí ve vazbě pro podezření z údajné snahy zorganizovat nepokoje a státní převrat. Tamní tajné služby přitom označily za strůjce plánu šéfku opoziční politické strany. Jedním z cílů uvedených v dohodě je proto posilovat demokracii. Dalším z cílů spolupráce je zajistit dodržování lidských práv.

Do Kyrgyzstánu vyrazí letos na podzim expedice české organizace Gulag.cz. Bude pátrat po stopách sovětských represí a československé komunitě Interhelpo. Bude hledat pamětníky Interhelpa či jiných československých družstev v Sovětském svazu a jejich příbuzné, kteří by měli zájem se o své příběhy podělit. Interhelpo bylo průmyslové dělnické družstvo, které se v roce 1925 vydalo do stepí Kyrgyzstánu v podhůří Ťan-Šanu. Do tehdejší Kirgizie přijela asi tisícovka Čechů a Slováků, aby v odlehlé oblasti Sovětského svazu pomáhali budovat socialismus.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down