01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Méně povolenek, než se čekalo

Česká republika dostane pro roky 2008 až 2012 téměř o 15 procent méně emisních povolenek, než o kolik žádala Evropskou komisi. Původní požadavek zněl na povolenky na 102 milionů tun emisí kysličníku uhličitého ročně, komise je však ochotna poskytnout pouze 86,8 milionu tun ročně. V roce 2005...

Česká republika dostane pro roky 2008 až 2012 téměř o 15 procent méně emisních povolenek, než o kolik žádala Evropskou komisi. Původní požadavek zněl na povolenky na 102 milionů tun emisí kysličníku uhličitého ročně, komise je však ochotna poskytnout pouze 86,8 milionu tun ročně. V roce 2005 průmyslové podniky využily povolenek jen na 82 milionů tun. Komise proto své rozhodnutí zdůvodňuje tím, že Česká republika, stejně jako další státy, žádala o daleko více povolenek na emise CO2, než kolik je ve skutečnosti potřeba. Evropská unie se počátkem března na summitu dohodla, že emise skleníkových plynů by měly v příštích 13 letech klesnout o 20 až 30 procent. U některých dalších států byly škrty ještě výraznější, Polsko dostane povolenek o čtvrtinu méně, než žádalo (208,5 milionu tun). Komise zatím posoudila požadavky sedmnácti států a beze změn schválila pouze tři - britský, francouzský a slovinský. Země, které by nesouhlasily se stanoveným limitem, se musejí obrátit na Evropský soudní dvůr.

Ministerstvo životního prostředí podle své zprávy rozhodnutí Evropské komise uvítalo. "Minulá česká vláda zaslala do Bruselu žádost o zvýšení objemu vypouštěných emisí oxidu uhličitého o 23,6 % oproti skutečným emisím CO2 v roce 2005. Prostě to zkusila, a ono to nevyšlo," komentoval ministr životního prostředí Martin Bursík. "Cílem systému obchodovatelných emisních povolenek je snižovat emise skleníkových plynů, nikoli nechat firmy vydělat na prodeji povolenek, které jim přebývají v důsledku jejich příliš benevolentního přidělování. Přílišná benevolence Evropské komise při přidělování emisních povolenek jednotlivým státům v minulém kontrolním období vedla ke snížení jejich ceny a v jednu chvíli téměř ke zhroucení trhu," shrnul ministr Bursík současný stav.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down