01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Malešice" měly být v provozu mnohem déle

Na vybudování zařízení pro energetické využití odpadů z Praze i v Liberci má lví podíl prof. Jaroslav Hyžík. U příležitosti výročí ZEVO Malešice jsme mu položili několik otázek.

Byl jste přizván k dostavbě spalovny Malešice v době, kdy byla považována za naprosto nesmyslný, naddimenzovaný a ne-ekologický projekt. Jaké jsou vaše pocity dnes, po deseti letech úspěšného provozu?

Přizvání, jak říkáte, vzešlo na základě návštěvy tehdejšího vedení pražské radnice v zařízení na energetické využívání odpadu - nepřesně spalovny ve švýcarském Bernu. Pro toto zařízení jsem se svojí inženýrskou kanceláří zajišťoval od roku 1981 inženýrský servis a na základě obdržených referencí jsem byl přizván k jednání v souvislosti s dostavbou a se zprovozněním ZEVO Malešice. Ve Švýcarsku je v nepřetržitém provozu 30 spaloven, které energeticky využívají veškerý spalitelný, jinak nevyužitelný odpad. Tedy asi 45 % švýcarského komunálního odpadu je využíváno látkově (recyklace) a zbytek se energeticky využívá. Je vhodné říct, že Švýcarsko má světově jeden z nejvyspělejších - ne-li nejvyspělejší - systém odpadového hospodářství.

Z tohoto pohledu jsem nikdy nepovažoval ZEVO Malešice za nesmyslný naddimenzovaný a neekologický projekt. Zařízení ZEVO bylo projektováno v osmdesátých letech minulého století, kdy byla rovněž zahájena jeho výstavba - chcete-li realizace. Po roce 1989 byla výstavba zařízení pozastavena a nedokončené dílo ZEVO bylo spravováno Fondem národního majetku. Odtud bylo ZEVO bezúplatně převedeno prostřednictvím Pražských služeb do majetku hl. m. Prahy s tím, že bude za městské prostředky dostavěno a patnáct let provozováno. Moje zodpovědnost spočívala v inženýrské činnosti v souvislosti s dostavbou zařízení a ve vykonávání technického dozoru investora.

Praha disponovala spalovnou již ve třicátých letech minulého století - tehdy výrazně nadčasovou. Za sebe říkám, že ZEVO Malešice mělo být v provozu již mnohem déle než dnešních jubilejních deset let. Provoz zařízení na energetické využívání odpadu je svými emisemi na úrovni energetického zdroje na zemní plyn a je pro životní prostředí nesrovnatelně šetrnější než kterákoliv teplárna či elektrárna na fosilní paliva.

Každý kilogram nevyužitého odpadu uloženého do skládky je zbytečnou zátěží životního prostředí.

ZEVO nyní plánuje výstavbu kogenerační jednotky. Jak se na tyto plány díváte?

Na moudrou výzvu tehdejšího představenstva společnosti Pražské služby, a. s., jsme již v květnu 1998 odevzdali "Ideovou studii na rozšíření provozu Spalovny Malešice o využití vyrobeného tepla k výrobě elektrické energie pro vlastní potřebu a do elektrárenské sítě" (odběrově-kondenzační turbosoustrojí). Vypracovali jsme také projekt pro řízení na výběr vhodného zhotovitele. Jak je zřejmé, uběhlo několik roků aniž by byl projekt oživen. V posledních letech byl projekt turbosoustrojí ve smyslu našeho původního projektu opět aktivován a mne osobně aktivita dnešního vedení společnosti Pražské služby, a. s., velmi těší. Společná výroba elektrické energie a tepla otevírá pro zařízení typu ZEVO možnosti flexibilního a ekonomicky výrazně výhodnějšího provozování.

- kce -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down