Malajsie nepřijme kontejner s plastovým odpadem, který k ní směřuje z USA. Oznámil to ministr životního prostředí Tuan Ibrahim Tuan Man. Podle Kuala Lumpuru obsah kontejneru odporuje novým pravidlům OSN o nebezpečném odpadu.
Více než 180 zemí se před dvěma lety dohodlo na zákazu obchodování s plastovým odpadem, který se nesnadno recykluje. Jak uvádí Reuters, smyslem Basilejské úmluvy bylo ochránit rozvojové země před snahou západních států vyvážet do nich tento druh odpadu. V mnoha případech pak plast zamořuje místní přírodu nebo končí v oceánu. Zákaz platí od ledna.
Signatářské země nyní mohou obchodovat jenom s plasty, které splňují kritéria menší ekologické zátěže - jsou roztříděné a recyklovatelné. Předání plastů je také možné, pokud s tím příjemce souhlasí.
Mluvčí malajsijského ministerstva životního prostředí nyní oznámil, že americký kontejner na cestě daná kritéria nesplňuje a Malajsie k přijetí nedala souhlas. "Pošleme ten kontejner zpět do země jeho původu," sdělil mluvčí. Podle ministra Mana byly plasty vypraveny z Los Angeles 14. března.
USA konvenci o nových pravidlech obchodování s plastovými odpady, jichž mají na hlavu největší množství na světě, neratifikovaly. Basilejská úmluva Spojeným státům vývoz plastů nezakazuje, avšak Malajsie coby signatář úmluvy nebezpečný odpad přijmout nesmí. Stala se hlavním příjemcem plastů poté, co s jejich přijímáním v roce 2018 přestala Čína.*
-čtk-