Obce z lokality Horka na pomezí Třebíčska a Žďárska žádají nové krajské zastupitele, aby se vyjádřili k možnosti umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů na Vysočině. Na Vysočině jsou dvě ze čtyř území v Česku, která budou dál prověřovaná kvůli úložišti. O pomoc a spolupráci požádaly vedení kraje i obce z druhé lokality Hrádek.
Zastupitelé Kraje Vysočina se před loňskými krajskými volbami proti možnosti umístit v kraji hlubinné úložiště nepostavili. Zájem obcí z lokality Horka o projednání této záležitosti v nově zvoleném zastupitelstvu potvrdil starosta Budišova Petr Piňos. "My chceme, aby se k tomu vyjádřili," řekl.
Náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová (Piráti) řekla, že dopis má zatím jen z lokality Hrádek, z něhož požadavek na projednání záležitosti v zastupitelstvu kraje nevyplývá. Uvedla, že je v kontaktu s oběma lokalitami, platformou proti úložišti i se starosty od dukovanské jaderné elektrárny. Obcím slíbila vytvoření určité komunikační platformy umožňující výměnu aktuálních informací.
Na dotaz, jestli kraj podpoří obce bojující proti umístění úložiště, Hajnová řekla, že v novém programovém prohlášení rady kraje stojí, že bude hájit zájmy dotčených obcí. "To, jakou formou a jakým způsobem, bude předmětem dalšího jednání s těmito obcemi," uvedla.
Návrh na vyslovení nesouhlasu s umístěním úložiště na Vysočině vloni připravili lidovci, krajská rada ho doporučila schválit. Na zářijovém jednání pro něj ale zvedlo ruku jen osm krajských zastupitelů, nikdo nebyl proti a tři zastupitelé se hlasování zdrželi. Dalších 21 členů zastupitelstva nehlasovalo.
V ČR se v souvislosti s úložištěm nejdřív uvažovalo o devíti místech. Snížení počtu na čtyři loni schválila Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a pak i vláda. V zúženém seznamu kromě dvou území Vysočiny zůstaly lokality Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.*
-čtk-