Litovel chystá rekultivaci bývalého dobývacího prostoru v Haňovicích

Litovelská radnice připravuje závěrečnou rekultivaci bývalého dobývacího prostoru cihelny v místní části Haňovice, do kterého odpadová firma v roce 2008 navezla bez povolení téměř 12 400 tun odpadu a překryla ho původní zeminou. Sanace nelegální skládky byla s pomocí dotace od Státního fondu životního prostředí dokončena v závěru loňského roku. Prostor má být v příštích deseti letech postupně zahrnut až 57 640 metry krychlovými zeminy. Zahradníci na vzniklé ploše vysází 240 stromů a 2000 keřů.

"V rámci Olomouckého kraje je rekultivace těžebních prostor spíše ojedinělá, známe je především v severních Čechách po těžbě uhlí. O to spíš se jedná o poměrně zajímavý projekt, na jehož konci bude nově vytvořená krajinná zeleň o rozloze téměř tří hektarů," řekl starosta Litovle Viktor Kohout (SNK Litovel). Terénní úpravy jsou na místě bývalého dobývacího prostoru cihelny v Haňovicích naplánovány na ploše 26 377 metrů čtverečních. "Současně s etapami návozu bude probíhat biologická rekultivace, kdy dojde k postupnému ozelenění celého území tak, aby se bývalý dobývací prostor začlenil do okolní krajiny," stojí v oznámení projektu.

Radnice už zahájila přípravu rekultivace. "V současné době se zpracovává projektová dokumentace k územnímu rozhodnutí a probíhá zjišťovací řízení v rámci zákona o posuzování vlivů na životní prostředí," uvedl Kohout. Při loňské sanaci z nelegální skládky v Haňovicích podle Kohouta odstranili celkem 2105 tun nebezpečného odpadu. Zhruba 580 tun odpadu s vysokými koncentracemi polychlorovaných bifenylů odvezli do spalovny nebezpečného odpadu. Zbývajících 1525 tun odpadu nákladní auta převezla na skládku nebezpečného odpadu. Sanace stála 32 milionů korun. Náklady pokryla dotace SFŽP a částečně ji zaplatila i Litovel. "Na pokrytí finanční spoluúčasti města byla poskytnuta SFŽP ČR bezúročná půjčka na dobu deseti let," uvedl Kohout.

Odpadová společnost v dobývacím prostoru v Haňovicích nelegálně nakládala s odpady za účelem rekultivace. V roce 2008 navezené odpady pocházely z hrubých terénních úprav prováděných v místě bývalé skládky komunálního odpadu v Mohelnici. Obsahovaly částečně roztříděný směsný komunální odpad, například plastové, kovové a skleněné předměty, obaly od neidentifikovatelných látek, stavební odpad, dřevo, kabely a znečištěný textilní materiálů. Česká inspekce životního prostředí za to firmě uložila pokutu jeden milion korun.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down