01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Likvidace chemických zbraní

Použití chemických zbraní je zakázáno mezinárodními dohodami a většina hospodářsky vyspělých zemí se zavázala k jejich zničení. Hlavní světové mocnosti USA a Rusko dosud vlastní největší zásoby chemických zbraní. Podle konvence o chemických zbraních musí...

Použití chemických zbraní je zakázáno mezinárodními dohodami a většina hospodářsky vyspělých zemí se zavázala k jejich zničení. Hlavní světové mocnosti USA a Rusko dosud vlastní největší zásoby chemických zbraní. Podle konvence o chemických zbraních musí USA zničit svoje zásoby o hmotnosti kolem 31 500 tun do dubna 2007. Tento závazek nebude zřejmě splněn, protože podle posledních údajů americké armády bylo dosud zničeno pouze 38 % munice obsahující chemické zbraně, což odpovídá přibližně 25 % celkové hmotnosti chemické náplně. Naproti tomu Rusko, které vlastní 40 tisíc tun chemických zbraní, dosud zničilo neutralizací méně než 1 % chemických zbraní. V USA existovaly do nedávné doby pouze dvě spalovny pro likvidaci chemických zbraní a jejich náplní (Johnston Atoll v Tichém oceánu a Toole v Utahu). Provoz spalovny Johnston byl po spálení místní zásoby chemických zbraní zastaven. Spalovna Toole zničila 6000 tun munice s nervovým plynem sarin. Přibližně 7600 tun munice nervového plynu VX a hořčičného plynu mělo být ještě v Toole spáleno, avšak po nehodě v této spalovně v červenci 2002 a expozici jejích pracovníků sarinem byl provoz spalovny zastaven. Armáda by ráda obnovila provoz v Toole, který je však možný až po splnění zpřísněných podmínek NEPA (National Environmental Policy Act).

Neutralizační postup pro likvidaci chemických zbraní, který je považován za bezpečnější, je realizován ve čtyřech závodech v USA. Tři nové spalovny pro chemické zbraně byly postaveny ve státech Alabama, Arkansas a Oregon a jsou nyní testovány s náhradními látkami. I když představitelé armády USA prohlašují, že spalování chemických zbraní je bezpečné, je pravděpodobné, že všechna místa vybraná pro likvidaci chemických zbraní v USA budou používat neutralizační metodu.

Zdroj: CEN, Vol. 81, č.13 (2003)
- moc -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down