Revitalizace rašeliniště v Krušných horách, výsadba alejí pod Blaníkem či proměna areálu hlubocké zoo patří mezi letošních 18 finalistů v anketě Adapterra Awards. Soutěž je zaměřena na počiny, které pomáhají městům, budovám a krajině v adaptaci na změnu klimatu. Veřejnost pro ně může hlasovat od dneška do 15. října, uvedli zástupci pořadatelské Nadace Partnerství na tiskové konferenci v Praze. Vítězové budou vyhlášeni 4. listopadu v Praze.
Martin Ander z Nadace Partnerství v úvodu konference uvedl, že letošní horký červen a deštivý červenec ukázaly, jak je důležité připravit se na důsledky změny klimatu. Podotkl, že soutěžní projekty představují příklady dobré praxe v oblasti adaptace.
"Hlasuje se po internetu. Každý může odeslat dva hlasy pro finálové projekty," řekl pak Ander ke způsobu hlasování. Jednotlivé sekce jsou zaměřeny na projekty ve volné krajině, zastavěných územích, administrativní budovy a rodinné domy a zajímavé projekty na území Prahy. Součástí ankety je také Cena sympatie, kterou získá právě vítěz hlasování veřejnosti. Třetí hlas lze věnovat projektům z rakouského příhraničí – letošní novinkové kategorii.
Jedním z letošních postupujících projektů jsou například dvousetkilometrové aleje na Podblanicku. Podle nadace se do tak velké výsadby na našem území od 18. století nikdo další nepustil. Díky práci dobrovolníků i obcí bylo vysazeno 30 000 stromů – zatímco 189 alejí je ovocných, 124 tvoří listnaté stromy a sázení stále pokračuje. Dalším finalistou je proměna rašeliniště u hory svatého Šebestiána v Krušných horách. Původní necitlivě provedené odvodňovací kanály tam byly přehrazeny tak, aby vznikly tůně a potůčky, projekt podpořil výsadbu rostlin a obnovu tamního ekosystému. Porotce zaujalo také postupné ozeleňování areálu zoo v Hluboké nad Vltavou, kde jsou střechy nových pavilonů pokryty rostlinami a trávníky nahrazují trvalkové plochy. Oblast nyní efektivněji zadržuje vodu a je zde také lepší mikroklima.
Ander dnes upozornil také na pavilon tropického zemědělství v areálu České zemědělské univerzity v Praze. Stavba využívá tepelná čerpadla, nádrže zadržující dešťovou vodu a zelené střechy. Ohledně ekocentra Na Pasece ve Zlíně-Velíková pak Ander podotkl, že zahrnuje jednu z prvních tuzemských realizací takzvaných biosolárních střech – tedy střech pokrytých vegetací a zároveň solárními panely. Ander později řekl, že tato kombinace je prospěšná jak pro samotnou technologii, tak i rostliny na budově.
Zatímco v loňském roce v anketě soutěžilo 78 projektů, z nichž porota vybrala 12 finalistů, letos porotci zvolili 18 projektů ze 101 celkově přihlášených. Lidé mohou hlasovat na webu.
-čtk-*