Kyselina trifluoroctová. Další věčná chemikálie, která je všude

Skupina perfluorovaných a polyfluorovaných látek (PFAS) se označuje jako věčné chemikálie, protože se v přírodním prostředí velmi obtížně odbourávají. Nedávno zveřejněné výsledky průzkumu v evropských zemích naznačují, že je jich v přírodě možná víc, než jsme si mysleli.

Toxicita pro zvířata

Organizace Pesticide Action Network Europe (PAN Europe, Evropská síť pro boj proti pesticidům) provedla v deseti zemích Evropské unie průzkum, zkoumající přítomnost kyseliny trifluoroctové (TFA) v povrchových a podzemních vodách. Jde o vysoce perzistentní chemickou látku, která je konečným produktem rozkladu pesticidů a dalších přípravků s obsahem látek ze skupiny PFAS. Existuje jen málo výzkumů, které by sledovaly jejich přítomnost v životním prostředí nebo toxicitu. Některé studie však přinesly důkazy o toxicitě TFA pro zvířata.

Aktuální průzkum zkoumal 23 vzorků povrchových a šesti vzorků podzemních vod z deseti zemí EU. Podle zprávy PAN Europe odhalil „alarmující množství málo známé a z velké části neregulované věčné chemikálie TFA.“

Dosud se mělo za to, že větší kontaminace látkami PFAS souvisí hlavně s místy jejich výroby a používání, tedy hlavně poblíž průmyslových závodů, letišť a vojenských základen.

Zjištěná kontaminace TFA však zřejmě s průmyslovými ohnisky nesouvisí, látka byla objevena ve vodě v zemědělských oblastech.

Koncentrace ve vzorcích vody dosahovaly v průměru 1180 nanogramů na litr (ng/l). To je sedmdesátkrát více než průměrná koncentrace všech ostatních zkoumaných PFAS dohromady (17,5 ng/l). Ve 23 z 29 vzorků vody (79 %) překročily koncentrace TFA navrhovanou mezní hodnotu pro „PFAS celkem“ ve směrnici EU o pitné vodě. Žádná z ostatních analyzovaných PFAS nepřekročila odpovídající limitní hodnoty. „TFA se vyskytuje ve vysokých koncentracích daleko od průmyslových oblastí. Naše údaje vykreslují alarmující obraz rozsáhlé kontaminace vody málo známou, ale vysoce perzistentní a velmi mobilní věčnou chemikálií,“ uvádí ve zprávě k výsledkům výzkumu Helmut Burtscher-Schaden, biochemik z ekologické organizace GLOBAL 2000. „Problém PFAS, který byl po dvacet pět let chápán především jako problém vysoce kontaminovaných, ale lokálních ohnisek, se nyní rozšířil do všech vodních ploch,“ dodal.

Relevantní metabolity

Za nejpravděpodobnější zdroj TFA v přírodním prostředí považuje například Německá agentura pro životní prostředí UBA pesticidy s obsahem PFAS. Nařízení EU o pesticidech vyžaduje, aby pesticidy byly schváleny pouze tehdy, pokud jejich účinné látky a „relevantní metabolity“ (tedy produkty rozkladu) nepřekročí v podzemních vodách koncentraci 100 ng/l. TFA však byla v roce 2003 označena za „nerelevantní metabolit“, takže se na ni limity monitorování nevztahují. Z dvaceti zemí EU monitoruje obsah TFA v povrchových, podzemních a pitných vodách jen Německo, Belgie, Dánsko, Nizozemsko, Norsko a Švédsko.

Na přítomnost kyseliny trifluoroctové v prostředí se dá vztáhnout evropská rámcová směrnice EU o vodě, která zakazuje znečištění vod chemickými látkami, jež jsou průmyslového původu. Článek 4 směrnice vyžaduje, aby členské státy „přijaly opatření nezbytná ke zvrácení jakéhokoli významného a trvalého vzestupného trendu koncentrace jakékoli znečišťující látky, který je důsledkem lidské činnosti“. Tato formulace by měla zahrnovat i omezení i pro látky, jako je TFA.

Německý Spolkový úřad pro chemické látky nedávno informoval Evropskou agenturu pro chemické látky (ECHA) o svém záměru navrhnout spojení TFA s reproduk-ční toxicitou. Organizace PAN Europe jde mnohem dále. Požaduje klasifikaci TFA jako „prioritní látky“ podle rámcové směrnice o vodě a zavedení povinnosti monitorování a limitů pro TFA. Vedle toho také zákaz používání pesticidů PFAS a omezení PFAS podle nařízení REACH o chemických látkách.

Ani v minulém volebním období nebyl Evropský parlament nakloněn úplnému zákazu používání PFAS. Velká změna v těchto postojích se nedá očekávat ani od nových poslanců. Necelých třicet vzorků z deseti zemí také nepředstavuje nějaký relevantní plošný průzkum. Výsledky však naznačují, že možná budeme mít v blízké budoucnosti problém s kontaminací látkou, kterou nikdo dosud za příliš nebezpečnou nepovažoval.*

Jarmila Šťastná

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down