Kyanidy v odpadech by měly firmy nahlašovat od padesáti koligramů za rok

Kyanidy vypouštěné v odpadech by měly být pod větší kontrolou. Ve středu vláda projedná změnu seznamu znečišťujících látek, které musejí firmy nahlašovat do veřejného registru. Návrh počítá se snížením ohlašovacího prahu pro přenos kyanidů v odpadech z dosavadních 500 kilogramů na 50 kilogramů za rok. Snížení minima pro ohlašovací povinnost žádaly ekologické organizace v souvislosti s havárii na řece Bečvě v roce 2020, po které zahynuly desítky tun ryb. K otravě řeky podle organizace Arnika stačí několik desítek kilogramů kyanidů. Ke snížení prahu vyzvaly ministerstvo také příslušné sněmovní a senátní výbory.

Návrh nařízení vlády z dílny Ministerstva životního prostředí vychází ze studie Vysoké školy chemicko-technologické, která doporučila snížení ohlašovacího prahu "na základě vyhodnocení reálných příkladů z neodpovědného zacházení s odpady s obsahem kyanidů, které měly za následek havárie s následkem úhynu ryb a dalších vodních organismů". Jmenuje přitom havárie na Ostravici v roce 1998, Labi v roce 2006 a Bečvě roku 2020. Zmiňuje také možné ohrožení vodních toků během sanací skládek a skladů kyanidů.

Kyanidy způsobily ekologickou havárii na Bečvě podle České inspekce životního prostředí. Havárie postihla řeku v neděli 20. září 2020, a to v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Toxické látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy přibližně na 40 kilometrech toku. Kauzou se od konce letošního ledna zabývá vsetínský okresní soud. V případu je obžalována společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Společnosti hrozí zákaz činnosti a peněžitý trest, Havelkovi až pětileté vězení.

Seznam látek, na které se vztahuje ohlašovací povinnost pro úniky do vody, navrhuje ministerstvo rozšířit také o takzvané věčné chemikálie - perfluorované a polyfluorované látky (PFAS). Jedná se o látky, které se používají při výrobě textilu, v potravinářství (obaly), dále se vyskytují v hasících přístrojích, při produkci pokovených předmětů, polovodičů, elektronického a fotografického vybavení, v mazivech, barvách a kosmetice. Podle expertů mohou způsobovat rakovinu, onemocnění jater, poruchy imunitního systému nebo pokles plodnosti u mužů. Věčné chemikálie se perfluorovaným sloučeninám přezdívá, protože se v přírodě v podstatě nerozkládají nebo se rozkládají jen velmi pomalu.

Úniky a přenosy znečišťujících látek ohlašují firmy jednou za rok. Návrh počítá pro skupinu PFAS s plněním až za rok 2024, takže v seznamu by se měla data objevit poprvé po konci března roku 2025. Ohledně přenosů kyanidů v odpadech mimo provozovnu, které už sledovány jsou, ministerstvo navrhuje sbírat informace dle nového prahu už za letošní rok, tedy s termínem plnění ohlašovací povinnosti do konce března 2024.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down