Kvůli zvažované spalovně v Chomutově vznikne pracovní skupina

Kvůli zvažované spalovně v Chomutově vznikne pracovní skupina. Protinávrh opozičního hnutí Chomutovská koalice na mimořádném jednání schválili zastupitelé. K hlasování o návrhu opozičního uskupení PRO Chomutov, které jednání k zamýšlené spalovně vyvolalo, se zastupitelé nedostali. Uskupení PRO Chomutov chtělo, aby se zastupitelé vyjádřili, zda se spalovnou ve městě souhlasí. Opoziční zastupitel Jiří Richter (Chomutovská koalice) řekl, že si nepřál, aby byla komise zatížena rozhodnutím zastupitelstva.

"Součástí našeho usnesení je, že se zastupitelstvo bude moci opět k tomuto tématu vyjadřovat, ale už bude opřeno o výsledky jednání té pracovní skupiny," řekl ke schválenému usnesení Richter. Skupina má být zřízena do konce března, jejími členy budou zástupci všech stran v zastupitelstvu i zástupci odborné veřejnosti.

Zástupci hnutí PRO Chomutov usilovali o to, aby zastupitelé hlasovali o tom, zda spalovnu ve městě chtějí, či nikoli. Opoziční zastupitel Marian Bystroň (PRO Chomutov) řekl, že s dnešním jednáním není spokojený. "Procesně to bylo uděláno tak, aby nebyla příležitost, aby zastupitelé mohli říct, že souhlasí, nesouhlasí, nebo neví. I odpověď nevím je samozřejmě v pořádku. Každý potřebuje jiný čas na nastudování materiálů, ale možnost říct ano, já nesouhlasím, považuji za důležitou," uvedl Bystroň. Podle něj není férové, že zastupitelé možnost vyjádřit svůj názor nedostali.

Teplárna Actherm, ve které se o vzniku spalovny uvažuje, by měla ročně zpracovat asi 60 000 tun odpadu. Proti vzniku spalovny se ohradilo právě hnutí PRO Chomutov. Primátor města Marek Hrabáč (ANO) už dřív ČTK řekl, že je celý projekt na začátku a vedení města k němu zatím ani nemá potřebné dokumenty, aby mohlo sdělit své stanovisko.

Bystroň naopak míní, že se k záměru rada už vyjádřit mohla. Vedoucí odboru životního prostředí Dagmar Mutinská řekla, že radní pouze informovala o zahájení zjišťovacího řízení a zveřejnění projektu, který ještě absolvuje celý proces zjišťování vlivu na životní prostředí (EIA). Součástí EIA bude i veřejné projednání. Mutinská dodala, že se odbor vyjádřil především ke kapacitě spalovny, která je pravděpodobně nadhodnocená. Chomutov a okolní obce podle koaličního zastupitele Karla Lipmanna (Nový Sever) vytvoří okolo 20.000 tun odpadu. Doplnil, že zbytek se bude muset dovážet, což bude znamenat zátěž pro silnice. "Budeme je muset opravovat. Z toho důvodu jsem proti," řekl.

Podle závěru zjišťovacího řízení Ministerstva životního prostředí se odpad bude svážet z Ústeckého i Karlovarského kraje. Ve spalovně se bude likvidovat jak komunální odpad, tak například i odpad, který je ukládán na skládky, ale není nijak využíván. Vedlejším produktem spalování má být škvára a železný šrot.

Pokud záměr úspěšně zvládne posouzení vlivu na životní prostředí a získá potřebná povolení, měla by stavba spalovny začít v roce 2024. O něco větší spalovna má vzniknout v Komořanech.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down