20.12.2019 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli zamoření životního prostředí umírá víc lidí než na nemoci

Vinou znečištění životního prostředí předčasně zemřelo v roce 2017 téměř 8,3 milionu lidí. Říká to zpráva Globální aliance pro zdraví a znečištění (GAHP), o které informoval britský deník The Guardian. O poznání méně lidí umírá například na HIV, malárii nebo tuberkulózu (2,4 milionu). Situace je nejhorší v Indii, kde kvůli špatnému stavu ovzduší předčasně zemřely 2,3 milionu lidí.

Indie se především potýká s průmyslovým znečištěním a výfukovými plyny, z nichž se do půdy usazuje olovo. Znečištění ovzduší může za 40 % všech předčasných úmrtí v této asijské zemi.

Podle šetření GAHP stojí zamořené životní prostředí celosvětově za 15 % všech úmrtí. Po Indii je situace nejhorší v Číně, kde si znečištění v roce 2017 vyžádalo 1,8 milionu obětí. Dále je to Nigérie, Indonésie a Pákistán. Analýza organizace GAHP, kterou v roce 2012 založily Světová banka, Evropská komise a Program OSN pro životní prostředí, bere v úvahu zamoření vzduchu, vody a místa výkonu práce.

Nejvíce úmrtí v přepočtu na obyvatele pak zaznamenali v Čadu, Středoafrické republice a Severní Koreji. Naopak pět zemí Arabského poloostrova v čele s Katarem se zařadilo k prvním deseti státům, které v průzkumu vyšly nejlépe.*

(red, The Guardian, ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down