Kvůli loňské otravě řeky Bečvy zahájila policie trestní stíhání. Obvinění sdělil vyšetřovatel jedné fyzické a jedné právnické osobě z oblasti Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Podle policie jde v případu o spáchání dvou trestných činů. Policie to uvedla na svém twitteru. Fyzické osobě hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, právnické osobě zákaz činnosti a peněžitý trest, řekl bez dalších podrobností policejní mluvčí Petr Jaroš.
Koho konkrétně policie obvinila, neuvedla. Server iDNES.cz v květnu napsal, že posudek, který si policie nechala v případu zpracovat, podezřívá z otravy řeky kyanidy firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Její ředitel Oldřich Havelka to následně opětovně odmítl. Havelka dnes nechtěl informaci policie o zahájení trestního stíhání komentovat. "Nemůžu to nyní ani potvrdit, ani vyloučit," řekl. Firma spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly, nyní v něm podniká asi 55 firem. Energoaqua zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.
"Policejní vyšetřovatel zahájil trestní stíhání ve věci ekologické havárie na řece Bečvě. Na základě shromážděných důkazů bylo v pátek sděleno obvinění jedné fyzické a jedné právnické osobě z Rožnovska. Z hlediska skutkové podstaty jde o spáchání dvou trestných činů, a to poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami," uvedla policie na twitteru.
Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) bližší informace o trestním stíhání nemá. "Samozřejmě jsem četl tweet od Policie České republiky. Za sebe říkám, že mě to nepřekvapuje, protože i náš vodoprávní úřad naměřil nadlimitní množství kyanidu z výusti vedoucí z rožnovského kanálu. Samozřejmě vím jenom to, co v tuto chvíli zveřejnila policie, takže budu netrpělivě čekat na podrobnosti. Věřím, že brzy jich bude více," řekl dnes starosta.
Znalecký posudek v případu zpracoval Jiří Klicepra. Na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu Bečvy nezpůsobila chemička Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). O několik dní dříve v on-line debatě expertů Klicpera také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. V květnu odmítl obsah posudku po jeho odevzdání policii komentovat, upozornil na to, že je vázán mlčenlivostí.
Podle náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hany Ančincové (Piráti), která má na starost i životní prostředí, mohlo být prověřování případu rychlejší. "Osobně si myslím, že vzhledem k tomu, že soudní znalec už v průběhu vypracování posudku pouštěl do médií velmi nešťastně některé informace, tak si většina lidí domyslí, na koho to padne. Já si nemyslím, že mediální obraz, který tomu dodával i znalec, je šťastný. Otázka je, jaká potom bude důvěryhodnost celého procesu," řekla dnes Ančincová.
Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.*
-čtk-