12.04.2021 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krajský úřad Ústeckého kraje dal výjimku z emisních limitů elektrárně Počerady

Krajský úřad Ústeckého kraje udělil elektrárně Počerady výjimku z nových evropských emisních limitů. Částečná a časově omezená výjimka se vztahuje pouze na emise rtuti a vyprší po čtyřech letech. Provozovatel Vršanská uhelná připravuje kompletní ekologizaci za miliardy korun. Informovala o tom Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev-en Energy, do které Vršanská uhelná patří. Ekologické organizaci se proti rozhodnutí chtějí odvolat k Ministerstvu životního prostředí, požadují zrušení výjimky.

Hnědouhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku převzala Vršanská uhelná k Novému roku od společnosti ČEZ. Krajský úřad v lednu přerušil jednání o výjimce kvůli vyslovení námitky podjatosti ze strany ekologických organizací. Systémovou podjatost spatřovaly ekologické organizace ve finančních darech, které Vršanská uhelná v nedávné době poskytla Ústeckému kraji.

"Úředníci kraje, který dostal od firem Pavla Tykače milionové dary, odmítli nejen připomínky ekologických organizací, ale také České inspekce životního prostředí a obcí přímo zasažených znečištěním z jeho uhelné elektrárny Počerady a vydali výjimku na vypouštění čtyřnásobného množství jedovaté rtuti oproti novému evropskému limitu na ochranu zdraví," uvedl Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Výjimka je podle něj v rozporu s právními předpisy i metodickým pokynem ministerstva životního prostředí. "Zastaralá elektrárna Počerady není pro výrobu elektřiny potřeba a měla by být co nejdříve odstavena," uvedl.

Ekologické organizace trvají na existenci systémové podjatosti krajského úřadu vůči firmám Pavla Tykače. V minulém roce po podání žádosti o výjimku se podle zprávy Hnutí Duha a Greenpeace ČR přísun peněz na kraj zvýšil z předchozích dvou až tří milionů ročně na osm milionů v loňském roce. Organizace připomínají, že Tykač žádá o výjimku také pro elektrárnu Chvaletice.

"Nové Počerady budou díky nejvýznamnější ekologizaci od 90. let jednou z nejčistších elektráren v Česku," uvedl ředitel elektrárny Stanislav Klanduch. "Stopové emise rtuti jsou velkou výzvou pro celý sektor, vždyť nový evropský limit nesplní více než polovina všech zdrojů," řekl. Společnost nyní analyzuje vhodné technologie, které jsou na trhu.

V řádu týdnů začne podle mluvčí oprava bloku 6, která bude zahrnovat opravu kotelny, turbíny a zařízení strojovny a také opatření pro snížení prašnosti a intenzifikaci odsíření. Kromě investic do snížení emisí, připravuje elektrárna úsporné nakládání s vodou a důsledný monitoring všech hodnot.

Žádost o výjimku podal ještě bývalý provozovatel společnost ČEZ.

-čtk-

 

Foto: Wikimedia Commons*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down